Složenky, vy krávy zelený, nenažraný! Hláška z filmu Kolja zlidověla, i když se složenky už dávno nezelenají. Hodit je do koše nebo založit mezi noviny se však lidem nemusí vyplatit. Můžou skončit i před soudem.

Skoro každý někdy zapomněl zaplatit účet včas. Jako například muž z Adamova na Blanensku, který si nepřál zveřejnit své jméno. Redakce jej ale zná. „Úplně mi to vypadlo z hlavy. Došla mi upomínka za platbu odpadů a já peníze rychle poslal. Po dalších upomínkách se mi to mohlo prodražit. Za čtyřčlennou rodinu platíme více než dva tisíce korun,“ řekl muž.

Jak města jednají s dlužníky∙ Lidé dluží městům za nájmy, poplatky, pokuty, pronájem reklamních ploch i za pohřby a hrobová místa.
∙ Úředníci dlužníkům posílají upomínky, písemné výzvy, jednají s nimi osobně, nabízí jim možnost splátek.
∙ Nezaplacené poplatky a pokuty se mohou prodražit až o 300 procent a další náklady na exekutora.
∙ Nájemníkům města vypoví nebo neprodlouží smlouvu. Ti pak můžou skončit před soudem.


Řada lidí ale na vyrovnání svých dluhů nemyslí vůbec. Právě nedoplatky za komunální odpad vedou loňský žebříček záporných čísel v městských pokladnách. V Blansku se vyšplhaly dlužné částky na 570 tisíc korun, ve Vyškově dokonce na víc než 786 tisíc.

Bezmála půl milionu dlužili ke konci loňského roku lidé ve Vyškově za nájmy. Někteří třeba jen zapomněli. „V těchto dnech už je zaplacená zhruba polovina z této částky,“ upozornil mluvčí vyškovské radnice Michal Kočí.

Pohledávky na nájemném a dalších poplatcích a úrocích Vyškovští zaznamenávají a vymáhají už pětadvacet let. „Za tu dobu dluh na poplatku a úroku z prodlení přesáhl tři miliony korun,“ poukázal mluvčí.

S neplatiči nájmů se potýkají také v Blansku. Lidé tam dohromady nezaplatili téměř sedm milionů korun. „Jde o staré dluhy. Každý rok se nám daří částku snižovat,“ řekla Martina Kučerová z blanenského odboru komunální údržby. Loňský dluh nájemníků, 436 tisíc korun, je o zhruba deset tisíc menší než v roce předešlém.

Neplatiče řeší i Bučovice na Vyškovsku se šesti a půl tisíci obyvateli. K poslednímu dni minulého roku činily všechny pohledávky místních téměř sedm a půl milionu korun. „Nejvýznamnější položka je za odpad – přes jeden a půl milionu. Dále pokuty městské policie, které přesahují sedmdesát tisíc korun,“ vyčíslil vedoucí ekonomického odboru Michal Vrána.

Městům lidé nedluží jen za nájem a odpad, pokuty od strážníků nebo přestupkové komise. V Boskovicích na Blanensku nezaplatili za hrobová místa jen za první pololetí loňského roku zhruba 180 tisíc.

Správci městských pokladen posílají dlužníkům upomínky, domlouvají s nimi i možnost splátek. Nakonec musí sáhnout i k exekuci nebo se soudit. „V případě poplatků a pokut zjišťujeme, jestli má dlužník zaměstnání, účet v bance, pobírá důchod nebo nemá jiné příjmy. Pokud žádný příjem nezjistíme, předáváme případ exekutorskému úřadu,“ vysvětlil Jan Šustáček z finančního odboru blanenské radnice.

Mnoho lidí skončí v dluzích po ztrátě partnera nebo kvůli nemoci. Jsou však i tací, kteří spoléhají, že jim to projde. Zákony nerozlišují, jestli spadnou do dluhů úmyslně nebo ne. „Kdyby ano, musel by pro ty, kteří toho zneužívají, platit tvrdší postup,“ myslí si ekonom Lukáš Kovanda ze společnosti Cyrrus.