O problematice nového zákoníku už Vyškovský deník Rovnost informoval a referentka vyškovského centra Leona Vrbacká tehdy vyjádřila obavu, že pro nashromážděné věci nebude časem dost místa na uložení. „Zatím musím říct, že tenhle problém nenastal. Většina věcí, které k nám jako nálezy přijdou, jsou menších rozměrů: jde o průkazky, klíče a podobně. Jednou za čas se objeví nějaké kolo, ale i pro ty máme stále ještě dost místa. Nevylučuji, že v případě nějakého neočekávaného náporu nálezů můžeme začít mít problémy, ale při současném stavu to nevidím jako pravděpodobné," zmínila Vrbacká.

V Bučovicích stejné

Podobnou zkušenost má zatím i Josef Brychta z Informačního a kulturního střediska v Bučovicích. „Devětadevadesát procent předmětů, které nám lidé odevzdají, jsou klíče. Takže si s nadsázkou řečeno vystačíme s jednou zásuvkou klidně i tři roky. Větší předměty nám obyvatelé města přinášejí zřídka," prohlásil Brychta.

Další novinkou, kterou občanský zákoník zavedl, byla nová povinnost nálezce. Pokud lze zjistit, komu patří, měl by majitele sám vyhledat. Takže peněženky nebo kabelky s doklady už do prostor nálezů a ztrát nepatří. „Že bychom ale s ohledem na tuhle novinku zaznamenávali méně odevzdaných předmětů, se říct nedá," doplnila Vrbacká.

Turistická centra ale nejsou jediným místem, kde se dají nalezené klíče nebo třeba hodinky odevzdat. V případě, že někdo předmět nalezl ve veřejné budově nebo dopravním prostředku, tak ho odevzdá přímo tam.