Podle vedoucí programového oddělení památky Jany Sloukové se ponesou v duchu tradičních slavností spojených s ukončováním hospodářského cyklu v zemědělství. „Zájemci tak budou mít příležitost ochutnat první letošní víno, svatomartinskou husu a v neposlední řadě se zúčastnit oslav, které pro svého pána připravili zámečtí sloužící," poznamenala vedoucí programového oddělení zámku.

HISTORIE NA ČTYŘECH KOLECH. Hlavní program vypukne hodinu po sobotním poledni. Zámecký park ožije příjezdem posledního majitele památky z rodu Kouniců, hraběte Václava Roberta Kounice, který na zámek přijede v historickém automobilu z roku 1912. „Přivítá ho nejen sborový zpěv, ale i folklorní vystoupení v podání jeho nejmenších poddaných. Lidovou slavnost jsme nachystali tak, aby se do ní mohli živě zapojit i přihlížející diváci. Vyvrcholením celého programu pak bude příjezd svatého Martina na bílém koni," vyjmenovala Slouková s tím, že konec programu v parku je naplánovaný na třetí hodinu.

Pro zájemce bude nachystaný i malý jarmark. Děti se svezou na ponících, dospělí ochutnají i první mladá vína z letošní sklizně, jejichž výstavu v přízemních prostorách zámku připraví Moravská banka vín.

NA DVOU MÍSTECH. Aktivní v sobotu budou například i divadelníci souboru Apollo Tučapy, kteří stejně jako o předchozích víkendech představí pohádku Lotrando a Zubejda. Jen v jiné obci regionu. Drnovické občanské sdružení Kolokoč a Obecní úřad Drnovice organizují představení na třetí hodinu. „Uskuteční se pochopitelně v našem kulturním domě. Vstupné na pohádkovou hru je dobrovolné," zmínila za organizátory Hana Kunhartová.

Sotva se ochotníci vysoukají z kostýmů a přesunou o pár kilometrů dál, zaplní se jiný kulturní dům. Tentokrát ve Velešovicích. Apollo Tučapy tam stejnou pohádku odehraje v šest hodin.

RUČNÍ PRÁCE. Živo bude o víkendu také v Otnicích. Nejprve se sejdou spíš starší ročníky. Zahrádkáři totiž pořádají v Dělnickém domě ukázku uměleckých řemesel a ručních prací. Návštěvníci uvidí malování na sklo, hedvábí a keramiku, pletení z pedigu, háčkovanou módu, drátkovanou keramiku a mnoho dalšího. Ochutnají třeba slovenské ovčí sýry. O nedělní akci pak projeví zájem zejména děti. „Občanské sdružení Otnický SAD totiž nachystalo lampionový průvod. Sraz je naplánovaný v pět hodin odpoledne na otnickém hřišti," zvala za organizátory Dana Sekaninová.

ABSOLUTNÍ SLUCH SBORMISTRA. Jméno a hlavně muzikální všestrannost umělce Jana Šoupala si pak připomenou Vyškované, kteří v sobotu v sedm večer zamíří do vyškovského Besedního domu. Od jeho úmrtí zanedlouho uplyne 50 let. „Umělec zemřel 25. listopadu 1964 a je pochovaný na hřbitově ve Slezské Ostravě. Jeho památku připomene koncert Pěveckého sdružení moravských učitelů, které dovedl k nejvyšším metám. Pro Vyškov zůstává navždy spjatý s kulturním životem v prvních třiceti letech minulého století," připomněl bývalý novinář a spisovatel Josef Špidla.