„V prosinci 2006 nájemce odstavil nejdražší programy Spektrum a Galaxie – Sport. Nahradil je levnějšími a neplacenými. Porušil i programový žánr,“ uvedl tehdejší jednatel městské společnosti Bytové a tepelné hospodářství (BTH) Bučovice Miroslav Jakubík, který se až teď obrátil na redakci Vyškovského deníku Rovnosti.

Změna televizních kanálů vadila tehdy řadě obyvatel Bučovic. „Na programu Galaxie – Sport vysílali kvalitní evropské ligy. Obměna nenaštvala jen mě, ale i jiné lidi,“ svěřil se třeba Bohdan Horňák.

Ztráta tehdy podle Jakubíka vznikla nejen uživatelům, ale i městu. „BTH vznikla škoda za dvě stě pět tisíc korun, a to tím, že distributor programu Spektrum po celou dobu roku 2007 účtoval platby za tento program. Měl totiž s BTH smlouvu na pět let a nechtěl ji vypovědět,“ doplnil Jakubík.

Radnice ztrátu řeší ještě i dnes. „Škoda vzniklá společnosti BTH je, na základě rozhodnutí valné hromady společnosti, vymáhána soudní cestou,“ potvrdil současný jednatel BTH Josef Brychta.

Kabelovou televizi v Bučovicích měla tehdy v podnájmu firma AnSat–TKR z Litomyšle. „Je legální postup, že nový nájemce vymění některý kanál, když zjistí, že je třeba drahý, a neuzavře s distributorem programu smlouvu,“ prohlásil jednatel firmy Vladimír Hrádek.

Spor Jakubíka a společnosti AnSat–TKR měl i soudní dohru. Firma totiž jednatele BTH zažalovala pro poškozování dobrého jména a nekalou soutěž.

Nicméně krajský soud loni v květnu rozhodl o Jakubíkově nevině. „Soud žalobu v celém jejím rozsahu zamítnul,“ potvrdila mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslava Sedláčková.

Jakubík si stěžoval i na postup bučovické radnice. „Město mi zkrátilo odměny za práci jednatele BTH za rok 2006 a o rok později je již nevyplácelo vůbec. Zato k nájemci kabelové televize bylo obdivuhodně vstřícné,“ uvedl Jakubík.

Podle radnice je ale za problémy s vysíláním odpovědný právě Jakubík. „Jeho napadání města Bučovice je neopodstatněné,“ dodal Brychta.

Jakubík nakonec z funkce jednatele BTH odešel v listopadu roku 2007. „V žádném případě jsem si neuměl představit, že bych měl podepsat účetní uzávěrku za rok 2007,“ komentoval svůj odchod.