Tak je tomu například v Ivanovicích na Hané. „Uvažovali jsme o instalaci toalet TOI, ale zatím se o ničem nerozhodlo. Návštěvníci zatím mohou využít záchody na nádraží ČSAD. V době konání trhů jsou k dispozici toalety v kulturním domě,“ informoval ivanovický místostarosta Vojtěch Baláš.

Podobná situace je v Rousínově. Představitelé města nicméně tvrdí, že lidé mají v případě nouze kam jít. „Bezplatně lze využít toalety na místním městském úřadě, v prodejně Potraviny Vlach a také v bistru u pana Ševčíka. Veřejné toalety by měly vzniknout na plánovaném novém autobusovém terminálu,“ řekl rousínovský místostarosta Jiří Petřík.

Ve Slavkově u Brna jsou přes den veřejné záchody v objektu Sokolského domu, večer slouží návštěvníkům kina. Mají ho ve správě tamní technické služby. Ročně stojí jejich provoz zhruba čtvrt milionu korun. „To je poměrně hodně. Ročně totiž máme z jejich provozu jen deset až dvanáct tisíc,“ uvedl slavkovský starosta Ivan Charvát.

Už dlouho fungují toalety pro veřejnost také v centru okresního města. Lidé je najdou v Dobrovského ulici. Horší je ale situace v zámecké zahradě. U lodžie se v létě pořádá řada kulturních akcí. „Byli jsme se podívat na doprovodný program ke dnům památek. Protože se mi moc chtělo na malou, musela jsem uprostřed představení odejít. Stěžovalo si na to více lidí,“ řekla turistka ze Zlína Radana Zelíková. Radnice si je tohoto nedostatku vědomá.

„V brzké době projde rekonstrukcí domek vedle vstupu do zámecké zahrady, zvaný „Čonkovo“. Mimo jiné tam plánujeme záchody a možná i prostor pro kojence a malé děti,“ uvedla mluvčí vyškovského městského úřadu Dana Bednářová.

V Bučovicích postrádají lidé WC zejména na autobusovém nádraží. Dopravce ani radnice ale stavbu toalet neplánuje. „Nádraží je od středu města docela dost daleko, takže by bylo dobré, kdyby tam byl nějaký veřejný záchod. Poblíž je sice bistro, kam zřejmě člověk může zajít, když to na něj přijde. Ale třeba mně to připadne hodně hloupé. Radši bych šla někam, kde jsou záchody oddělené od hospody,“ řekla třeba Kateřina Berková z Brna, která často v Bučovicích přestupuje.

Ta i další cestující, kteří se ocitnou na bučovickém nádraží, ovšem mají smůlu. Veřejného WC se tam zřejmě nedočkají. „Vznik záchodů jsme zvažovali několik let, dokonce tam před časem také fungovaly, ale neosvědčilo se to. Dalo se říct, že je lidé využívali k čemukoliv jinému, jen ne k jejich účelu. Proto jsme se rozhodli, že nebudou žádné. Navíc tam ani není taková frekvence lidí, takže by tato služba byla neopodstatněná,“ vysvětlil Igor Čeki ze společnosti Vydos, která autobusovou stanici v Bučovicích provozuje.

Podle něho je zavedení veřejných záchodů záležitostí města. S tím ale nesouhlasí starostka Bučovic Šárka Šilerová. Domnívá se, že je naopak vznik veřejného WC na provozovateli nádraží. „Nikdy jsme o tom neuvažovali a myslím si, že ani nebudeme. Nádraží navíc není naše, takže by tam toalety mohl vybudovat jedině majitel,“ uvedla starostka.


Podle Jiřího Šarmana ale cestující můžou WC v jeho bistru U draka využívat bez problémů.

„Nikdo jim to rozhodně nebude vytýkat. Už před pěti lety jsme se ještě s tehdejší společností ČSAD ve Vyškově dohodli, že mi nebude do pronájmu bistra počítat prostor záchodků, protože je lidé budou běžně využívat jako veřejné. Pokud někdo vyloženě takové WC u nádraží postrádá, potom jde asi o ty, kteří se ostýchají projít bistrem,“ myslí si Šarman.

V Bučovicích by ale v brzké době měly veřejné záchody přece jenom vzniknout, a to v centru města v Katolickém domě. „Projekt je v přípravě. Jakmile budou peníze, začneme s jejich budováním. Chtěli bychom to stihnout ještě letos,“ uvedla starostka.

Redaktoři Vyškovského Deníku