Nápad na úpravu obecní zahrady vzešel z ankety. Na otázku, jak zlepšit život v obci, se lidé nejčastěji zmiňovali, že jim schází zázemí pro setkávání a pořádání venkovních společenských akcí. Pamětníci si vzpomněli na kdysi oblíbenou obecní zahradu.

„Nebyla dobrou vizitkou obce, jednalo se spíš o skladiště. Myslíme si, že možnost využití zahrady i při společenských událostech zvýší prestiž obce,“ uvedla předsedkyně občanského sdružení Mateřské centrum Ententyky Iveta Zástřešková.

Obecní úřad s tím souhlasil, a tak pozemek předal sdružení zadarmo. Centrum pak vyzvalo obyvatele Heršpic, aby sami rozhodli o tom, jak bude zahrada vypadat.

„Uskutečnila se hned dvě veřejná setkání, kde architektky představily své návrhy. Původně jsme přemýšleli, že by šlo o místo setkávání různých generací. Ale lidé včetně důchodců si přáli, aby sloužilo hlavně dětem. Nebudou tedy chybět různé herní prvky. Lidé se vyjádřili například i k tomu, zda chtějí kovový či dřevěný plot, kuželky nebo pétanque a tak podobně,“ popsala budoucí zahradu Zástřešková.

Projekt už je hotový a centru se podařilo vyřídit i dokumentaci pro stavební řízení.

Jakmile brigádníci odstraní a vyvezou stavební odpad, vymýtí nálety a připraví pozemek pro odborníky, začnou řemeslníci s výstavbou přístupové cesty a opravou oplocení. Pokračovat budou osázením zahrady a nakonec umístí prolézačky.

Zahrada bude uzamykatelná, správcovství převezme obecní úřad.
Partnerem projektu je obec Heršpice a tamní zahrádkářský svaz. Peněžní podporu přislíbili i někteří podnikatelé. První peníze dostalo sdružení díky nadaci VIA a Jihomoravskému krajskému úřadu, ale nestačí.

„Rozpočet jsme vyčíslili na necelý milion korun, proto sháníme další peníze. Hodně ušetříme i na brigádách,“ dodala Zástřešková.
První brigáda začne v sobotu v devět hodin. „Pro aktivní účastníky zajistíme hlídání dětí s bohatým programem. Všechny čeká guláš a dostanou i malý dáreček,“ láká dobrovolníky Zástřešková.

Zahrada by měla dětem začít sloužit ještě v letošním roce na podzim.