„Upozornění jsme zveřejnili všude, kde to šlo. Ale nemyslím si, že to mělo pozitivní účinek. Pokud někomu občanka platí do prosince, určitě si ji nepůjde vyřídit třeba v srpnu," prohlásil nesovický starosta Vítězslav Reška.

To nicméně ani nejde. Podle zákona o občanských průkazech je možné podat žádost o nový třicet dnů před ukončením platnosti starého. Jeho obavy ale bučovičtí úředníci potvrzují. Lidí, kteří nechávají výměnu na poslední chvíli, je opět mnoho. „Pokaždé se nahrnou naráz, ačkoliv je upozorňujeme s dostatečným předstihem. Přesto ale neuvažujeme o tom, že kvůli nim prodloužíme otevírací dobu nebo navýšíme počet pracovníků," sdělila vedoucí bučovického odboru správních agend Marie Koudelková.

Neobjednávají se

Lidé si navíc podle ní přidělávají problémy tím, že nevyužívají všech možností, které jim úřad nabízí. „U nás se můžou na pondělí a středu dopoledne objednat prostřednictvím internetových stránek, ale tato možnost není téměř vůbec využívaná. Pak si stěžují, že musí čekat v dlouhých frontách, přitom tohle by jim pomohlo. Pracovníci by je samozřejmě brali přednostně," zmínila Koudelková s tím, že to není o nevědomosti obyvatel.

S velkým předstihem informovali o výměně občanských průkazů také ve Slavkově u Brna. „A to už na jaře i v létě. Informace jsme dávali na nástěnky, včetně podoby staré občanky, aby si lidé uvědomili, které je nutné vyměnit," řekla slavkovská mluvčí Veronika Slámová.

V celé republice letos končí platnost občanského průkazu zhruba dvěma milionům obyvatel. Vyměnit si je musí ti, kteří byli před deseti lety součástí první velké výměny po vstupu Česka do Evropské unie.

Například Vyškov je jedním z mála měst, kde se náporu příchozích na poslední chvíli, nebojí. „Od ledna do konce září jsme přijali 6 734 žádostí, v říjnu jsme vydali občanský průkaz 1 497 obyvatelům a v listopadu zatím 537 lidem. Žádosti jsou rovnoměrně rozložené během celého roku," informoval vedoucí vyškovské kanceláře starosty a tajemníka Stanislav Kolařík s tím, že žádná opatření tak do konce roku v této souvislosti nechystají. „Ani zvýšení počtu pracovníků ani například prodloužení úředních hodin," doplnil Kolařík.

Bez problémů

Že výměna v okresním městě probíhá bez delšího čekání, potvrdila i Vyškovanka Jaroslava Klvačová. „Problém s tím, že bych stála dlouho ve frontě kvůli některému z dokladů, jsem snad nikdy nezažila," řekla žena.

Možná je to i z důvodu, že stejně jako Bučovice a Slavkov i Vyškov nabízí možnost objednat se kvůli vyřízení třeba právě občanského průkazu přes internet. Rezervaci si zájemci můžou zajistit na městských webových stránkách v sekci Úřad on-line. „Zvolí konkrétní termín schůzky až tři měsíce dopředu. Mají tak jistotu, že budou v daný čas přednostně odbavení. Systém zároveň umožňuje sledovat on-line počty čekajících klientů," sdělila před časem vedoucí odboru správního a vnitřních věcí Jitka Mindeková.

PAVLÍNA VÁŽANOVÁ