Praskající domy, strach o děti, bahno v ulicích při každém dešti. Takové starosti přináší lidem v rousínovské místní části Kroužek mez uzavírající jednu z ulic na kopci. Postupně se totiž rozpadá.

„Máme strach, že ujede a sesype se dolů. Dětem jen těžko zabráníte, aby tam běhaly,“ obává se třeba obyvatelka Anežka Celá, která bydlí v jednom ze sousedních domů.

Další majitelka je přesvědčená, že špatný stav svahu může dokonce za praskliny na jejím domě.

„Nemůžu dovřít dveře na záchod nebo do koupelny, protože dům se kvůli ujíždějící mezi naklonil. A je to čím dál horší,“ tvrdí Josefína Ponížilová.

Vedlejší sousedka s úředníky jedná už několik let. „Nastěhovala jsem se do domu před osmi lety a šest let upomínám městský úřad. Mez je totiž městským majetkem,“ uvedla Světlana Kubová.

I radnice přiznává, že situace je velmi vážná. „Ujíždějící zeď v Kroužku hrozí zřícením. Tento problém odkládáme už léta, protože nejsou peníze,“ řekl před časem na zasedání zastupitelstva starosta Rousínova František Havíř.

Ze zdi, která svah kdysi chránila, je dnes jenom torzo. Hned pod ní jsou obytné domy. „Nikdo neví, kdy se celý svah může dát do pohybu,“ přiznala tajemnice rousínovské radnice Ludmila Havlíčková.

Proto nechal městský úřad zpracovat projekt na vybudování nové opěrné zdi a vloni požádal o dotaci z Operačního programu životního prostředí. Napoprvé nebyl úspěšný, letos už ano. Podařilo se mu získat milion a šest set tisíc korun. Z rozpočtu města tak zaplatí jenom deset procent nákladů. „V současné době budeme vypisovat výběrové řízení na dodavatele služby,“ dodala Havlíčková.

Stavba by měla začít už v srpnu a skončit nejpozději do roka.

Nová zeď bude mít zhruba devět metrů a zábradlí s ocelovými lanky. Svah nad zdí řemeslníci upraví a zbaví náletových dřevin. Nakonec dojde i ke zpevnění dvora.

Podle všeho za současný špatný stav meze částečně může obyvatel žijící v jejím těsném sousedství, který původní starou ochrannou zeď zbořil.

„Soused mez hodně podebral, protože si rozšiřoval vjezd do dvora. On sice tvrdí, že ne, ale na vlastní oči jsme viděli, kolik vleček vyvezl. Za tu dobu na mezi ještě zapracovalo počasí a vyhloubilo ji o dobré dva metry,“ tvrdili shodně obyvatelé okolních domů.

S mužem, který v Kroužku trvale nežije, se redakci nepodařilo zkontaktovat. Podle všeho si ale obavy z postihu dělat nemusí. Přestože opěrnou zeď téměř celou rozebral a ponechal jen nevzhledný rozeklaný zbyteček, vyvázne nejspíš bez postihu. Městskému úřadu totiž zdůvodnil, že zeď byla zvětralá, poškozená a tudíž i nebezpečná.