Když Rostislav Čtvrtníček občas vystoupí z vlaku na vyškovském nádraží, má hodně co dělat, aby se nepropadl hanbou. Zašlá nádražní budova, nevzhledná nástupiště a o čekárně ani nemluvě. Takový pohled se nenaskýtá jen jemu, ale stovkám dalších cestujících.

„Je to ostuda. Když sem přijede nějaký turista, musí mít strašný dojem. V čekárně jsou cítit záchody. Když člověk vystoupí a vidí to tady, může mít chuť jít třeba do nádražní hospůdky? Myslím, že ani ne. A to je v porovnání s nádražím v hodně dobrém stavu,“ svěřil se Čtvrtníček.

Že by si nádraží zasloužilo rozsáhlou rekonstrukci, je podle něj věc, o které by nikdo neměl ani diskutovat. Snad taky proto ho vedení Českých drah vybralo do projektu Živá nádraží. Jeho cílem je přetvořit železniční stanice v součásti života městských center, kam lidé rádi chodí, nejen když cestují. Podnik si proto nechal zpracovat studii.

„Materiál doporučuje vyhlásit výběrové řízení na firmu, která se do projektu zapojí,“ uvedla mluvčí Markéta Krausová. Zda bude podnik při hledání úspěšný, není jisté. „Partnera se nám vůbec nemusí podařit najít, lokalita se firmám může zdát nevýhodná. Přesto doufáme, že ho najdeme,“ doplnila mluvčí.

Jestli se České dráhy pustí do rekonstrukce na vlastní pěst, pokud se jim nepodaří najít investora na projekt, zatím nevěděla. Vyškovský místostarosta Roman Celý, který má na starosti dopravu, však plánům podniku moc nevěří. „Je to už určitě víc než čtyři roky, kdy jsme s vedením Českých drah vedli jednání o vybudování další trati mezi stanicemi. Zatím se však nic neděje. Myslím, že to s opravou nádraží bude podobné. Není to skepse, ale fakt,“ myslí si Celý.

Podle něj by si ovšem nádraží určitě zasloužilo opravu. „Mohlo by to mít v budoucnu velký regionální význam, kdyby se zvýšil počet vlakových spojů v okrese. Nemáme tady tramvaje. Lidem by se tak usnadnilo například cestování do práce,“ doplnil vyškovský místostarosta.

Zatím se však, jak obyvatelé města, tak i turisté, nejspíš musí smířit s neutěšeným stavem nádraží. Naproti tomu Slavkovští nebo Bučovičtí nemají v tomto směru takřka žádné trápení. Vlaková nádraží už tam totiž prošla rekonstrukcí.

Víc ve čtvrtečním vydání Vyškovského Deníku