Důvodem je údajné sestěhování desítek Romů do Albrechtovy ulice z jiných měst, převážně z Holešova na Kroměřížsku. Ti prý v uvedené ulici nemají trvalý pobyt a bydlí v městských bytech v neúměrném množství.

Některým lidem z okolí se situace zdá hodně špatná. „V této lokalitě je takových domů víc a člověk má pomalu strach Albrechtovou ulicí projít,“ poznamenal například Jaroslav Mareš z Vyškova.

Radnice o údajném problému ví a situaci monitoruje. „Už asi čtrnáct dní situaci mapujeme, protože se nám ozvali lidé, zda je možné v této věci něco dělat. Naším prvotním cílem je zjistit, zda tam vůbec nějaký problém je a v jakém rozsahu,“ podotkl vyškovský místostarosta Karel Jurka.

V nejbližší době proto chce radnice ve spolupráci s terénními pracovníky organizace IQ Roma zmapovat počet lidí, kteří v bytech v Albrechtově ulici skutečně bydlí a zjistit, kolik z nich má v lokalitě trvalý pobyt a kolik jich je tam neoprávněně.

Situaci však rozhodně nechtějí uspěchat. „Je to dost citlivá otázka a to poslední, co chceme, je nadělat víc škody než užitku. Musíme k tomu přistupovat tak, abychom se vyhnuli případným komplikacím do budoucna,“ uvedl místostarosta.

Setkání lidí

Za sebou už mají představitelé radnice schůzku s pracovníky IQ Roma servisu, další plánují na nejbližší dobu. Účastnit se jí budou kromě toho i lidé, kteří v diskutované lokalitě bydlí.

Ředitelka IQ Roma servisu Katarína Klamková si myslí, že celá událost je spíš nafouknutá poplašná zpráva. „Působí to na mě jako šíření poplašné zprávy díky zdánlivě ověřeným informacím. Lidé se toho snadno chytí a pak může vzniknout podobná situace, jako když se před časem spekulovalo o stěhování brněnských Romů do Vyškova. Také to nebyla pravda,“ upozornila Klamková.

Prevenci však podcenit ani přesto nechce. „Se zástupci města jsme proto diskutovali o tom, jak dál postupovat a shodli jsme se na tom, že je důležité udržet konstruktivní a racionální přístup a nenechat se unést emocemi. Jakmile se totiž v této citlivé otázce něco pokazí, hrozně těžko se to potom napravuje,“ zdůraznila ředitelka.

IQ Roma servis má zatím pobočky v Brně a Břeclavi. Už brzy však otevře svou pobočku také přímo ve Vyškově. „V říjnu chystáme otevření centra na Palánku. Budeme tam připravovat terénní programy, bude sloužit k větší informovanosti a určitě bude možné probírat i podobné otázky,“ podotkla ředitelka.

Zvěsti kolovaly po Vyškově také v loňském roce, kdy budovu bývalého Okresního stavebního podniku na křižovatce Dukelské a Žižkovy ulice měly obsadit romské rodiny. Vlastník budovy ale zprávu popřel.