Sraz zájemců o prohlídku je na hrázi před domkem hrázného. „Prohlídky začínají vždy v celou hodinu, a to od devíti hodin ráno do dvou hodin odpoledne,“ uvedla mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

Lidem, kteří se chtějí dovnitř přehrady podívat, doporučuje přizpůsobit výběr oblečení a bot příležitosti. „Vhodné jsou rozhodně boty s neklouzavou podrážkou. Vzhledem k nízkým teplotám v přístupových štolách je rozhodně dobré také vhodné oblečení, například bunda,“ podotkla Slámová.

Děti do patnácti let se můžou prohlídek zúčastnit jen v doprovodu někoho dospělého. „Průvodce při prohlídce podá výklad k jednotlivým zařízením a částem přehrady a zodpoví i případné dotazy k vodnímu dílu. Trasa povede v místech, která nejsou veřejnosti běžně přístupná, proto je nutné dbát na vlastní bezpečnost a dodržovat pokyny pracovníků Povodí Moravy,“ upozornila Slámová.

Vodárenská nádrž Opatovice byla postavená v roce 1972 na řece Malá Haná poblíž stejnojmenné obce. Je zdrojem pitné vody pro Vyškovsko a Bučovicko. Protože jejím hlavním účelem nádrže je zajištění vody pro zásobování obyvatel, v roce 1986 úřady v jejím okolí vyhlásily pásma hygienické ochrany a zakázaly koupání. Ze zásobního objemu v nádrži odebírají vodárny v regionu přibližně dva miliony metrů krychlových vody ročně pro úpravu na pitnou vodu.