„Nejvíce jezdí na Britské ostrovy. Často také do Německa na pracovní povolení v odborných profesích. Víme ale také o tom, že jezdí do Španělska a Norska,“ uvedl ředitel vyškovského úřadu práce Jan Marek.
Důvodem je otevřenost trhu práce a poptávka. Sezónní brigádníci jezdí do rekreačních oblastí, uplatnění v zahraničí najdou i profese kvalifikované.

Trendem je ale spíš vyjet si za zkušenostmi a naučit se trochu jazyk. O výdělek už tolik nejde. Vývoj kurzu české koruny už je pro řadu destinací typu USA, ale i librou platících velmi nevýhodný.

„Úřad práce ve Vyškově má k dispozici velmi dobrou a hlavně seriózní nabídku prostřednictvím oficiálního portálu Eures. Zájemcům o práci v zahraničí doporučuji portál www.mpsv.cz a tam přejít na sekci Eures. Naši klienti můžou využít i infokiosky,“ poradil Marek.

Od začátku roku do konce května evidoval vyškovský úřad práce přes padesát klientů. Nejčastěji měli zájem o Anglii včetně Skotska a Irska. Další chtěli vycestovat do Německa a Rakouska.

Zahraniční zkušenost má za sebou i Helena Hudková ze Starých Hvězdlic. Život na maličké vesnici s sebou nese obtíže při hledání práce. Nedostatek peněz proto přinutil Hudkovou, aby se s těžkým srdcem odloučila od vážně nemocného partnera a vyjela na pár týdnů brigádničit do zahraničí.

Ve Španělsku sbírala jahody. „Potřebujeme peníze. Žijeme ve starém baráku, který potřebuje moře oprav. Přítel je dlouhodobě nemocný a peněz se nám nedostává. Bylo potřeba to aspoň zkusit,“ je přesvědčená devětatřicetiletá žena. Ještě před nedávnem dojížděla za prací do Brna. „Jenže platili málo a hodně peněz jsem projezdila. Cestování autobusem bylo složité a časově náročné. Tak jsem jezdila autem. Nakonec jsem si spočítala, že dobrých šest tisíc skončí v benzínu. Musela jsem skončit,“ tvrdila Hudková.

Zcela jiné důvody k práci v zahraničí vedly mladou vysokoškolskou studentku Světlanu Senajovou z Ivanovic na Hané.

Chtěla nabýt nové zkušenosti. Postupně prošla třemi zeměmi se zcela odlišnou mentalitou. Zatímco v severském Islandu pracovala jako personalistka, ve válkou zmítaném Afghánistánu dělala přímo ve svém oboru, a to ve finančnictví.

Zaměstnankyní firmy pak zůstala i po návratu do České republiky. V obou zemích se domlouvala anglicky. Poté ještě pokračovala ve studiu v anglickém Liverpoolu.

Podle ekonomů neexistuje paušální odpověď na to, zda se práce v zahraničí vyplatí či nikoliv. Obecně lze ale říci, že už není zdaleka tak výhodná, jako tomu bývalo ještě před pár lety.

„Koruna teď velmi posiluje, ale to posilovala i dřív a bude posilovat vždy. Proto pokud někdo vydělává v cizí měně, je rozhodně dobré si výplatu posílat do Čech a ihned ji konvertovat na české koruny. Střádat si cizí peníze a pak je směnit po několika letech najednou je naprosto nevýhodné,“ řekla Deníku ekonomka Markéta Šichtařová.

Šárka Škapiková