Obyvatelé Vyškovska si zřejmě letos nenamažou na chleba tolik medu, na kolik byli zvyklí. A pokud přece jenom tento sladký včelí produkt neoželí, budou muset sáhnout hodně hluboko do kapsy. Kvůli nepříznivým podmínkách, které zasáhly také vyškovský okres, bude letos medu velmi málo.

A právě toho využívají výkupci. Nákupní cenu do velkoskladů zvýšili o pětadvacet procent. „Vloni byla cena čtyřiačtyřicet korun za kilogram. Letos se vyhoupla až na osmapadesát korun za kilogram. Velkovýkupci chtějí dostát svých smluvních závazků, proto se snaží včelaře získat cenou. Předpokládám, že se zvýšení projeví i v maloobchodních cenách,“ uvedl včelař Libor Hanousek z Nemochovic.

Na vině je nejenom dlouhá zima, ale také morová nákaza, která před časem zasáhla část okresu. Z celkového počtu pěti ohnisek v Jihomoravském kraji byla dvě v okolí Vyškova.

„Nárůst počtu ohnisek na Vyškovsku souvisí s prohloubením vyšetřování a monitoringem nejen v podezřelých oblastech. Dříve jsme dělali šetření jen v některých částech Vyškovska. Letos už jsme potvrdili výskyt nemoci způsobené spóry v Hamiltonech a Radslavicích,“ uvedl epizootolog a včelař z Jihomoravské veterinární správy Bohumil Pantůček.

Jak už informovala redakce Vyškovského deníku Rovnosti, dva postižení včelaři tam nedávno zlikvidovali jednadvacet včelstev, spálili úly a veškeré nářadí, které nešlo desinfikovat.

Včelaři nesmí svoje včelstva přemisťovat

S výskytem včelího moru na Vyškovsku souvisí i další omezení, které se odrazí na nízkém výnosu. Pro všechny včelaře v pětikilometrovém ochranném pásmu totiž platí mimořádná veterinární opatření. Především platí zákaz přemisťování včelstev do čistých oblastí. „Tím se omezilo kočování se včelami za snůžkou. Podstatné snížení výnosů zapřičinily i extrémní výkyvy počasí nebo vzniklá rojová nálada včelstva,“ konstatoval Hanousek.

V obchodních řetězcích se objevuje většinou med dovážený z Argentiny, Ukrajiny nebo Číny. Prochází přísnou kontrolou Státní veterinární správy České republiky. „Zákazníci se proto nemusí obávat, že med není zdravotně v pořádku. Většinou jim ale nechutná a obrací se na soukromé včelaře,“ podotkl Hanousek.

Lidé si podle informací velmi oblíbili v lesní med, který se vyskytuje jednou za několik let. Je chutnější, ale obsahuje víc nestravitelných látek. Lesní med se ovšem v okolí Vyškova vyskytuje zřídka. Vyškovští včelaři totiž nemohou stěhovat včelstva do vojenských lesů, kde se dodržuje přísný ochranný režim. „Na Slavkovsku jsou zase vyhledávané medy lipové. Lípy totiž hojně rostou ve Ždánském lese,“ upozornil včelař ze Slavkova u Brna Jan Fries.

Včelaři na Vyškovsku odevzdávají do výkupny většinou medy světlé květové. Ty velmi rychle krystalizují, což spotřebiteli vadí. V takovém případě doporučuje Hanousek med nahřát ve čtyřicetistupňové vodní lázni.

Ohniska nákazy včelího moru na Vyškovsku:

2005 – Mouřínov, Rašovice
2007 – Bošovice
2009 – Hamiltony, Radslavice