Zvýšení cen vody i tepla je dané především celostátním nárůstem daně z přidané hodnoty z deseti na čtrnáct procent. „Cena vodného se zvyšuje o 3,50 korun za metr krychlový a stočného o 1,50 korun za metr krychlový, což představuje pro odběratele obou služeb zvýšení o pět korun. Hlavní příčinou je právě navýšení daně z přidané hodnoty, což představuje 2,68 korun,” vysvětlil ekonomický náměstek společnosti Vodovody a kanalizace Vyškov Zdeněk Procházka.

Další část zvýšené ceny má na svědomí zvýšení nákladů společnosti, hlavně nakupování povrchové vody od státu. „Opatovická přehrada totiž patří Povodí Moravy, tedy státnímu podniku, a my musíme zaplatit takovou cenu, jakou požaduje. Mezi další náklady patří třeba zvýšení cen pohonných hmot,” uvedl Procházka. Zdůraznil, že i přes plánované zdražení zůstávají ceny vyškovské společnosti na úrovni průměrných cen v České republice.

Na zdražení se chystá také vyškovská společnost Vyteza, která pro vyškovské domácnosti zajišťuje rozvod tepla. „Cena za jednu kilowatthodinu je od ledna určená na 2,21 korun včetně daně z přidané hodnoty. Za jeden gigajoule to činí 615,60 korun,” řekl ředitel Vytezy Michal Koutník.

Uvedená cena v sobě zohledňuje právě zvýšení daně z přidané hodnoty. „Meziroční zvýšení ceny tepelné energie je kromě zvýšení daně způsobené i meziročním zvýšením ceny zemního plynu o dvacet procent. I přesto je zvýšení ceny tepla oproti loňsku nižší než šest procent. Cena je navíc předpokládaná, skutečnou cenu tepla vyúčtujeme až koncem příštího roku,” zdůraznil Koutník.

Pod limitem

Dodal, že Vyteza se s cenami stále drží pod limitem Energetického regulačního úřadu. „Energetický regulační úřad stanovil limitní hodnotu ceny tepelné energie na 684 korun za gigajoule. Cena tepelné energie Vytezy je tedy významně pod tímto limitem pro přísnější podmínky regulace. Cena se zvyšuje podobně jako v Brně, které má sídliště zásobované identickým způsobem jako my ve Vyškově, naše cena je ale významně nižší,” dodal Koutník.

Vyšší částku vydají také lidé, kteří ve Vyškově bydlí v městských bytech. „Nájemné se ve Vyškově naposledy zvyšovalo v roce 2009. Protože by však zvýšení bylo příliš vysoké, město poskytlo nájemníkům v roce 2010 dvacetipro­centní slevu. Letos to byla sleva patnáct procent a pro příští rok se sníží na deset,“ uvedla mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Oproti tomu například poplatků za odpad se v okresním městě změny nedotknou. „Částka za vývoz popelnic a kontejnerů zůstane stejná jako letos, tedy pět set korun, výš ani město jít nemůže. Zdražení tedy rozhodně neplánuje,” ujistila Bednářová.