VE ZNAMENÍ AFRIKY. Už v sobotu ve čtyři hodiny odpoledne se v prostorách Hanáckého statku vyškovského zooparku uskuteční vernisáž výstavy fotografií Radka a Davida Švejnohových. Je nazvaná Etiopie – Pravěké Omo. „Lidé však můžou přijít už ve tři hodiny a zúčastnit se afrického workshopu nebo si popovídat a zabubnovat s Morrisem Kazadi Dikenka z Demokratické republiky Kongo. Pokud sami mají doma bubínek, vítáme, pokud si ho přinesou," přiblížila setkání Hana Vymazalová, která má v zooparku na starosti vzdělávání.

UVIDÍ VELBLOUDA. Koho by snad setkání s cizincem nelákalo, může zavítat třeba do Dražovic. Tam si ve tři hodiny stoupnou na prkna Euro tělocvičny divadelníci souboru Apollo Tučapy. „Každý rok studujeme novou pohádku, kterou pak můžou děti vidět každou sobotu v jiné obci regionu. A právě dnes začínáme, budeme mít premiéru. Vystoupíme s představením Lotrando a Zubejda, kde na děti čeká velbloud a další věci, které ještě neviděly," lákala režisérka souboru, ve kterém hrají samé ženy, Andrea Skácelová.

Představení vychází ze stejnojmenné filmové pohádky. „Přece jen jsme ho ale museli trochu upravit, aby se dalo hrát v divadle. Myslím, že si na své přijdou všechny věkové kategorie včetně dospělých. Vstupné bude dobrovolné, na tom si zakládáme u všech představení," připomněla režisérka.

UCTÍ ZESNULÉ. Pro některé mají nadcházející volné dny ještě další, hlubší rozměr. Mají příležitost zavzpomínat na své blízké. Památka zesnulých letos připadla na neděli. Při té příležitosti pořádá už tradiční setkání Vyškovský smíšený pěvecký sbor. Dušičkový koncert se uskuteční ve vyškovském kostele Nanebevzetí Panny Marie. „Letos jsme se snažili mírně obměnit svůj repertoár, takže zazní francouzská mše k poctě svaté Cecílii. Je určená pro sóla, sbor a varhany," přiblížil sbormistr Filip Macek.

Varhany však dostanou prostor ještě před samotnou mší. Varhaník Stanislav Haloda na ně bude mít desetiminutové sólo Felixe Mendelssohna nazvané Bartholdy: Sonáta č. 5 D-dur. „Protože se jedná o dušičkový koncert, vzpomeneme navíc i na úmrtí významného vyškovského skladatele Antonína Tučapského. Na závěr sestoupíme z kůru před oltář a uvedeme jeho skladbu Otče náš," zmínil sbormistr.

V kostele však čtyřicítka členů sboru nebude jediná. „Celkem nás bude na pětasedmdesát, z Uherského Hradiště k nám totiž zavítá Smíšený pěvecký sbor Svatopluk," dodal Macek s tím, že koncert začne v sobotu o půl sedmé večer. Vstupné na něj činí padesát korun.

VE ZNAMENÍ VÝSTAV. Další společenská setkání pořádaná na Vyškovsku jsou určená spíš pro ty, kteří dávají přednost výstavám. Nebo je přes pracovní týden nemají čas navštěvovat. Například v Křenovicích budou v sobotu svá díla prezentovat modeláři.

Ve spolupráci s Klubíčkem připravili už sedmý ročník modelářské výstavy se soutěží O zlatý křen. Veřejnosti bude přístupná ve Společenském sále ve Václavské ulici od desíti hodin dopoledne do tří odpoledne. Další dvě výstavy jsou ode dneška přístupné ve Vyškově. V přísálí kina Sokolský dům je k vidění obrazová tvorba Jany Havlíkové s názvem Ženy 2014. V prostorách Knihovny Karla Dvořáčka pak jde o Obrazy a obrázky Heleny Pirohové.