Podle mluvčí vyškovské radnice Dany Bednářové se počet nevyměněných řidičáků snižuje opravdu velmi pozvolna. „Každý týden sem přijde jen několik lidí, aby si průkaz vyměnili. Většina z nich vysvětluje zpoždění tím, že stejně neřídí, tak se jim nechtělo tlačit se ve frontách na konci roku a na nový průkaz si klidně počkají,“ řekla Bednářová.

Za neprovedenou výměnu v přikázaném termínu lidé neplatí žádnou pokutu, nesmí však s řidičákem jezdit. „O řidičské oprávnění lidé nepřijdou, řidičák jim však propadl, a pokud budou přesto řídit, hrozí jim až dvouapůltisícová pokuta,“ upozornila Bednářová. Na nový řidičský průkaz si lidé počkají až tři týdny. „Protože si ho navíc nevyměnili v limitu, musí zaplatit padesátikorunový poplatek,“ upozornila Jaroslava Kučerová ze slavkovského odboru dopravy. Výměna v termínu byla zdarma. Pokud budou lidé chtít průkaz přednostně a rychleji, bude je výměna stát pět set korun.

O to však lidé příliš zájem nemají a zřejmě už ani mít nebudou. „Od začátku roku, kdy už neplatí řidičské průkazy vydané do roku 2000, sem za ty tři měsíce přišly maximálně desítky lidí, chodí opravdu po jednom, nejsou žádné fronty. Vypadá to, že buď čekají, až budou nový řidičák opravdu potřebovat, protože teď zrovna nejezdí autem, nebo už nepřijdou vůbec,“ podotkla vedoucí slavkovského odboru dopravy Dagmar Janebová.

Tajemník bučovické radnice Karel Měřínský považuje počet zbývajících průkazů za velmi solidní číslo. „Je to jen něco přes dvě stovky, to si myslím, že je dobrý výsledek. Už se to asi nebude nijak výrazně měnit, protože si nové průkazy nevyzvedli většinou staří lidé, kteří už řídit nechtějí,“ řekl Měřínský.

Dodal, že také v jiných městech a obcích je to podobné. „Mezi majiteli nevyměněných řidičáků bývají i lidé, kteří zemřeli a jejich příbuzní tu situaci ohledně průkazů nijak neřešili. Tyhle případy také zvyšují výsledné číslo. Ale v počtu těch vyměněných je tak nepatrné, že si nemyslím, že je nutné to ještě nějak bedlivě hlídat,“ dodal Měřínský. Podle něj je na odpovědnosti jednotlivých lidí, zda si pro řidičský průkaz dojdou.

Policisté na Vyškovsku od začátku roku pokutovali asi deset lidí s neplatným řidičským průkazem nebo úplně bez něj. „Nedokážu přesně říct, kolik z nich mělo jen propadlý řidičák z loňského roku, protože to zapisujeme do evidence do jedné kolonky. Rozhodně to ale nejsou žádná velká čísla, měsíčně to jsou opravdu jednotlivci,“ řekla mluvčí vyškovských policistů Alice Navrátilová.