Jejich služby však lidé využívají čím dál méně, vše potřebné řeší přes mobilní telefony. Přesto automaty provozující společnost Telefónica nehodlá do konce roku žádný z nich zrušit.
Zájem o telefonní automaty klesá už deset let. „Největší zájem byl zhruba v letech 1993 až 2002. Poslední roky už lidé z budek moc nevolají. Je to zcela přirozené, protože většina lidí vlastní mobilní telefon, a tak nemají důvod volat z automatu,“ potvrdila klesající trend mluvčí společnosti Telefónica Czech Republic Lucie Policarová.
Souhlasí s ní i lidé z Vyškova. „Telefonní automaty nevyužívám. Naposledy jsem z nich volal hodně dávno, tak před čtrnácti lety. Teď používám mobil a snažím se, aby mi v něm nedošla baterka,“ řekl třeba Zdeněk Růžička.
Právě vybitá baterie, zapomenutý nebo ztracený mobil jsou jedny z důvodů, proč lidé vyhledávají veřejné telefonní automaty. Nezastupitelné místo hrají v krizových situacích nebo při výpadku mobilní sítě. Právě proto telefonní budky z veřejných míst ještě úplně nevymizely.
I mladí lidé, kteří znají volání z automatů spíš z vyprávění rodičů, je uznávají jako dobrou možnost v krizových situacích. „Telefonní automat jsem snad ještě nikdy v životě nepoužil. Ale zrovna nedávno jsem chtěl. Vybila se mi baterka v mobilu, tak jsem přemýšlel, kde by mohla být nějaká budka. Na krizové situace jsou automaty dobré,“ poznamenal dvacetiletý Lukáš Václavský.
Počet snižují
Úplně rušit automaty sice Telefónica nemíní, jejich počet se přesto snižuje. „Často vyměňujeme dva automaty, jeden na mince a jeden na karty, za jeden kombinovaný automat. Ten umožňuje obě varianty plateb. To se týká celého území České republiky,“ uvedla mluvčí Policarová.
Nejmenší využití mají telefonní automaty v malých obcích. „V obci máme jen jeden. Občas je vidět, že ho lidé používají. Jsou to hlavně starší obyvatelé, kteří nemají mobil. Dalším důvodem může být horší signál. Budka je jistější,“ připomněl starosta Mouřínova Vladislav Horák.
Nejvíce vytížené jsou naopak automaty v turistických oblastech nebo v centrech větších měst. „Veřejné telefonní automaty se právě v těchto lokalitách také bohužel stávají terčem vandalů,“ podotkla mluvčí.
Vandalové se většinou snaží získat z přístrojů peníze a automaty přitom poškodí. „Náklady na jejich opravu dosahují několika milionů korun ročně. Poškození jsou při tom ovšem i lidé, kteří chtěli telefon využít, a do doby jeho opravy nemohou,“ dodala.
Právě před půl rokem řešili policisté na Vyškovsku případ vykrádání automatů. Skupinka pachatelů nejdřív vybírala mince z přístrojů, časem však začala krást celé automaty. Když z nich pak zloději v klidu vybrali peníze, hodili je do Litavy.
Za jeden měsíc tak způsobili škodu přesahující tři sta padesát tisíc korun. Aniž by si ovšem sami přišli na velké peníze. „Peníze, které vybrali z přístrojů, utratili. Za zločin poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení a přečiny krádež a poškození cizí věci jim hrozí až šest let za mřížemi,“ uvedla tehdy mluvčí vyškovské policie Alice Navrátilová.