V horkém počasí povoluje spousta lidí uzdu své vášni. Nechráněným sexem ale mohou chytit i nějakou pohlavní nemoc nebo dokonce otěhotnět. Lidé z Vyškovska jsou v tomto směru údajně opatrní. Ženy spíš trápí záněty intimních partií. „Mám s tím už letitou zkušenost, že po létě mají ženy problémy se záněty. Výjimkou nebyly ani letošní prázdniny. V horkém počasí se totiž dobře daří mikrobům a kultivace probíhá sama od sebe. V dnešní době ale existuje spousta výrobků, díky kterým mohou ženy těmto problémům předcházet,“ informovala vyškovská gynekoložka Marie Procházková.

Počet pohlavních nemocí se ale podle Procházkové nezvýšil, na Vyškovsku po období dovolených výrazně nevzrostl ani počet nechtěných dárečků. „Nepozoruji žádné zvýšení pohlavních ani žádných afrických nemocí. Dokonce ani zvýšený zájem o interrupci,“ vypověděla.

Střevní potíže vedou

Do vyškovské nemocnice často míří pacienti s průjmy. „Průjem je opravdu nejčastější onemocnění, které si lidé letos z dovolené přivezli. Druhý případ je ten, že průjem měli už na dovolené a břišní potíže jim přetrvaly. Velmi častá je i trombóza, která se v poslední době vyskytuje i u mladých a je to tím, že například berou antikoncepci, i když ohrožené jsou hlavně starší osoby,“ uvedla obvodní lékařka Bohumila Mitěvová.

Trombóza je hluboký zánět žil, při kterém někdy vzniká sraženina. „Vím, že to lidem nedělá dobře, ale doporučila bych jim pružné punčochy. V letadlech už stejně bývá klimatizace. Dál si vzít preventivně lék na ředění krve, a neustále se pohybovat. Nohama dopředu dozadu, pokud tedy zrovna nespí,“ radila Mitěvová.

Podle ní letos vedou i klíšťová onemocnění. „Z tuzemské dovolené si lidé potom často vozí boreliózu. Letos jsem bohužel zaznamenala i jeden případ encefalitidy,“ zjistila Mitěvová.

To, že nejčastěji lidé trpí průjmy, potvrdila i Renata Vaverková z Krajské hygienické stanice v Brně. „S průjmem se léčí asi pětasedmdesát procent nemocných dovolenkářů. Většina z nich se uzdraví, závažnou komplikací však mohou být tato onemocnění pro malé děti. Dochází u nich totiž velmi rychle k dehydrataci organismu, když ztratí tekutiny průjmem nebo zvracením,“ popsala Vaverková.

Na druhém místě je žloutenka typu A, které se dá předejít včasným očkováním. Nejzávažnějším onemocněním, která si cestovatelé přivážejí z exotických destinací jsou podle Vaverkové střevní parazitární nemoci nebo infekce přenášené hmyzem.