DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Hru uzpůsobenou nevidomým a slabozrakým lidem si můžou zahrát zrakově postižení ve vyškovské pobočce brněnského TyfloCentra na sídlišti Osvobození 56 dnes od čtrnácti do šestnácti hodin.

Lidé, kteří oslepli, často rezignují, sedí doma. Rodina si s nimi neví rady. Právě pro ně je tu TyfloCentrum, které nabízí bohatý program a nabídku služeb.

„Na území Vyškovska je přes pět set lidí se zrakovým postižením. Z toho zcela nevidomých zhruba osmdesát. A to není konečné číslo, o mnohých zatím ještě nevíme,“ uvedla sociální pracovnice Zdeňka Plšková.

u z lidí, kteří jsou nejenom slepí, ale navíc ještě trpí další závažnou nemocí, a také ze starších lidí. Mladí totiž často odjíždějí z Vyškova studovat do měst, kde jsou specializované školy.

Sdělit nevidomým, že si můžou například v březnu přijít zahrát scrabble, zajet na exkurzi do trolejbusové vozovny a do brněnského muzea nebo na návštěvu divadelního představení v Besedním domě ve Vyškově, je ale velice obtížné.

„Kontaktovat je, to je kámen úrazu. Nevidomí si totiž denní tisk nepřečtou. Hodně spoléháme na oční lékaře, sociální odbor, anebo na to, že si informaci řeknou mezi sebou,“ dodala Plšková.

TyfloCentrum je obecně prospěšnou společností a díky tomu je řada služeb zdarma. „Pořádáme výlety, exkurze a besedy. Všechny jsou specifické. Například na zámku se nepotřebujeme dívat, ale sahat. Ne každý dovolí osahat vázu, nebo si lehnout na starožitnou postel. Vstřícnost je ale mnohem větší než před deseti lety,“ je přesvědčená Plšková.

Ta své klienty vede i ke sportu. Osvědčila se například zvuková střelba a nevidomí se nevyhýbají ani bowlingu, kde je asistenti slovně navádějí, co se děje na dráze. Pracovnice centra také občas doprovázejí nevidomé třeba k lékaři nebo na úřady.