Mezníky v životě světoznámého dramatika, disidenta a politika si vyslechli v pondělí i například školáci vyškovské Základní školy Letní pole. „Nejen učitelé dějepisu se k jeho odchodu rozpovídali. Zejména mladší žáci si jeho éru prakticky ani nemohou pamatovat. Určitě tak učitelé jeho odkaz žákům nastínili,“ ujistila zástupkyně ředitele školy Miroslava Vágnerová.

Hned ráno zavzpomínal na zesnulého bývalého prezidenta se svými studenty také historik a pedagog vyškovského gymnázia Radek Mikulka. „Dělám to vždycky, když se stane nějaká významná celospolečenská událost. Paradoxně jsme hned ráno měli dějepis, takže jsme se zamysleli obecně nad všemi československými prezidenty, mluvili jsme o prezidentské funkci, o tom, zda třeba některý z nich nepřekračoval své pravomoci,“ sdělil Mikulka, pro kterého byl Václav Havel prezidentem naděje devadesátých let, i když s ním v některých otázkách třeba i nesouhlasil.

Ve vyškovské Knihovně Karla Dvořáčka vzpomínají na Havla zase výstavkou jeho děl. „I s fotografií je umístěná v prvním patře knihovny. Lidé si knihy mohou samozřejmě půjčit, už některé z nich zmizely. Zájem o jeho knihy nebo o knihy o něm byl vždycky velký,“ potvrdila za knihovnu Zdeňka Adlerová.

V přízemí knihovny je také možné podepsat kondolenční listinu k úmrtí kritika komunistického režimu.

Starostovi okresního města Jiřímu Piňosovi přijde vhodné, aby si vzpomínku na bývalou hlavu státu udělal každý po svém. „Proto nechystáme nějaké oficiální setkání. Samozřejmě se připojíme ke státnímu smutku,“ prohlásil Piňos.

Vlajka na půl žerdi

Naopak Slavkovští už v neděli vyvěsili státní vlajku na znamení smutku na půl žerdi. „Na radnici v obřadní síni je pietní místo s fotografií zesnulého prezidenta a kondolenční knihy, do kterých mohou lidé až do pátku psát vzkazy a vyjádřit soustrast. Před vstupem do radnice pak lidé zapalují svíčky a pokládají květiny,“ řekl slavkovský starosta Ivan Charvát.

Město bude zároveň řešit tradiční předvánoční setkání s koledami u vánočního stromu. To totiž připadá na pátek 23. prosince, v pravděpodobný den Havlova pohřbu. „Pokud bude pohřeb skutečně v pátek, setkání s koledami pojmeme jako uctění jeho památky. Vánoční melodie nebudou s tradičním doprovodným programem, vynecháme i třeba prodej svařeného vína. Přibude ale čtení poezie,“ dodal Charvát.

Právě Slavkov u Brna navštívil Havel pracovně jako prezident Československé republiky v říjnu 1990. Jednal tam tehdy o budoucnosti tehdejšího Československa.

Václav Havel zemřel v neděli ráno ve věku 75 let.