Mnohým Vyškovanům způsobuje nemalé potíže tvrdá voda. Ty se ovšem zdaleka neprojevují jen v podobě zanesených varných konvic nebo praček.

Problémy nejhoršího rázu mají obyvatelé tří nových bytovek v Hybešově ulici. Komfort v podobě horké koupele si doma totiž rozhodně dopřát nemůžou.

„Už od listopadu nám neteče teplá voda. Ohříváme si proto studenou ve varné konvici, sprchujeme se v práci. Čas od času nám přijde dopis, jak se záležitost vyvíjí dál, ale náprava se pořád neděje,“ postěžoval si třeba Pavel Měřínský z bytového domu číslo 111.

Ležaté rozvody tam totiž ucpávají usazené inkrusty. Ředitel vyškovských Vodovodů a kanalizací Vladimír Kramář si však nemyslí, že je to důsledek tvrdé vody. „Její hodnota je sice vyšší než doporučená, ale není v rozporu s normou. Důkazem, že vina neleží na nás, jsou stovky vyškovských domů, které potíže s inkrusty nemají. Zodpovědná by tedy měla být firma, která projektovala novostavby a zřejmě nepřizpůsobila technologii ohřevu a rozvody kvalitě vody,“ objasnil Kramář.

Záležitostí se už delší dobu zabývá taky Vyškovské bytové družstvo. „Potřebujeme zjistit, kdo nese vinu. Výměna rozvodů stojí kolem tří set tisíc korun. Proto jsem požádal ředitele Kramáře o odborný posudek, jaké technologie by v domech vzhledem k tvrdosti vody byly vhodné. Požádal jsem i Vysoké učení technické o nezávislý posudek. Podle výsledků se potom uvidí,“ uvedl předseda představenstva družstva Jaroslav Kozůbek.

To, že se ucpalo plastové potrubí v domech starých tři léta, je podle něj totiž přinejmenším podivné. Stejně jako Kramáře napadlo i bytové družstvo, že vina může ležet na stavební firmě Stavos. S reklamací však neuspělo.

„Dílo odpovídá dokumentaci vypracované projektantem a schválené investorem, kterým je vyškovská radnice. Naše firma tak jako stavebník jednoho z domů závadu v rozvodech teplé vody nezavinila. Ani nemohla. Příčina leží někde jinde, to ovšem musí řešit provozovatel,“ uvedl ředitel brněnské divize společnosti Stavos Vojtěch Fučík.

Ačkoliv vedení vodařů taky necítí vinu na potížích obyvatel Hybešovy ulice, přesto se prý pokusí s tvrdostí vody něco udělat.

„Hledáme řešení, jak ji dostat do doporučených hodnot. To je ale otázka delší doby. Nemůžeme ovšem zaručit, zda to k vyřešení problému bude stačit,“ podotkl Kramář.