Zápach, hluk, rozbité chodníky, zničená zeleň. S tím vším se museli vyrovnat obyvatelé vyškovské čtvrti Křečkovice po stavbě kanalizace. K tomu všemu některým z nich narušily těžké stavební stroje statiku domů.

„Budova firmy, ve které pracuji, praskla od střechy až po zem. Trhliny se objevily i v mém vlastním domě, který je ve stejné ulici. Vím o nejméně třech dalších domech, které jsou také poškozené,“ uvedl například Karel Večeřa.

Další mu přitakávají. „Kvůli vibracím nám poklesla okna. Museli jsme je nechat opravit. Hlásil jsem to i stavebníkům. Dál se ale nikdo nezajímal,“ řekl majitel restaurace Josef Kopinec.

Majitelé domů se obávají, že se stížnostmi neuspějí. „Statik nám vysvětloval, že budeme vinu stavařů jen velice těžko prokazovat. Museli bychom zdokumentovat, že dřívější stav nemovitostí byl v pořádku. A to je velmi obtížné,“ myslí si Večeřa.

Ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Vyškov Vladimír Kramář uvedl, že pokud se na ně lidé s podobnými problémy obrátí, předají stížnost zhotoviteli. Naznačil ale, že šance na vyrovnání ze strany stavební firmy nejsou příliš vysoké. „Mají pečlivě provedený průzkum před stavbou. Běžně si fotí i domy. Za tu dobu co děláme rozsáhlý projekt kanalizace na Vyškovsku pouze v jednom případě vlastníkovi nemovitosti financovali zajišťovací práce. V převážné většině případů se takzvaně vyviní,“ řekl Kramář.

Vyjádření firmy Dis Brno, která kanalizaci v Křečkovicích budovala, se redakci Vyškovského deníku Rovnost získat nepodařilo. Stavbyvedoucí Ondřej Bureš, který na stavbu v Křečkovicích dohlížel, se odmítnul k problematice vyslovit s odkazem na jednatele. Jednatel je však podle pracovnice sekretariátu na delší dobu mimo firmu.

Obyvatelé Křečkovic si kvůli stavbě kanalizace už ledacos vytrpěli. Nerovnosti, kvůli kterým při každém projetí auta poskakují lidem v kuchyni skleničky. Propadlé vjezdy a chodníky zničené těžkou technikou.

Městský úřad závady potvrdil

Jejich stížnostmi se začal zabývat Městský úřad Vyškov. Závady potvrdil. „Je pokleslá dešťová vpusť, v prostoru přechodu pro chodce a před domy se tvoří kaluže, chybí obrubníky, po pravé straně ulice jsou nerovnosti,“ uvádí dokument zpracovaný radnicí.

„Velká většina těchto závad byla odstraněná. Trvající závady, jako položení nového krytu, budou odstraněné do třicátého června. Nápravná opatření budeme průběžně kontrolovat,“ uvedl v dokumentu vedoucí odboru životního prostředí Jiří Kutálek.

Jako největší potíž však pociťují lidé fekální zápach, který se z nové kanalizace line. „Jsem přesvědčený, že vodaři zanedbali projekt, ve kterém nejsou pachové uzávěry,“ je přesvědčený Večeřa.

Podle radnice však neexistuje žádný právní předpis, který by nařizoval vpusti s pachovou uzávěrkou. Je pouze na vlastníku komunikace, jaký typ vpustí osadí.

Jak už dříve informoval Kramář, k přebudování vpustí by mohlo dojít až při takzvané velké opravě silnice. To ale nebude dřív jak v příštím roce. „Jsem přesvědčený, že problémy se už zmírnily. Při určitých tlakových poměrech ale není vyloučené, že zápach může být cítit,“ okomentoval současnou situaci Kramář.