Zhruba před rokem se obyvatelům Bučovic asi po dvaceti letech otevřelo kino Brigáda, které současné vedení radnice nechalo zrekonstruovat. Městská pokladna tak zchudla přibližně o pět milionů korun.

Dnes lidé najdou na jeho webových stránkách, že nepromítá. Poslední film běžel před prázdninami. „Je škoda, že zase nefunguje. Do kina do Brna se dostanu málokdy. A i když tady nepromítali žádné žhavé novinky, rozhodně to bylo lepší, než dívat se doma na televizi. Slyšela jsem, že se to snad finančně nevyplatí," svěřila se třeba Alice Vymětalová.

Podle provozovatele je problém na jedné straně ve vybavení, na druhé pak v podmínkách, které stanovuje Unie filmových distributorů. Pokud město nebude na kino přispívat, není možné ho podle něj provozovat. Kulturní akce, se kterými se podle starosty města Radovana Válka počítalo primárně, se ovšem v Brigádě nadále odehrávají.

Kritické hlasy se čas od času na hlavu radnice snášejí i z místních částí. V řešení jsou tak stále například podle informací na webu radnice požadavky černčínského osadního výboru na opravu chodníku z Černčína do Bučovic, revitalizaci rybníka nebo modernizace osvětlení.

Cesta pro nástupce

Po osmiletých tahanicích také stále není vyřešený spor kvůli příjezdové cestě k místnímu koupališti. Město se zatím nedohodlo s majitelem pozemku pod ní na finančním vyrovnání. „Starosta se v létě vyjádřil, že to nechá na novém zastupitelstvu. Takže uvidíme. Myslím, že problém znovu začneme řešit až na jaře," potvrdil syn majitele parcel pod cestou, kterou radnice nechala postavit neoprávněně, Jiří Hrubý mladší.Pro zvětšení klikněte.

Ne všichni v Bučovicích jsou však nespokojení. Slova chvály zní třeba z úst maminek z Mateřského a tvořivého centra WRTulka. „Jsme velmi rády, že nám bezplatně poskytují prostory, ve kterých se scházíme. V podstatě jen za údržbu. To nám dost pomáhá," sdělila předsedkyně občanského sdružení Petra Holoubková s tím, že loni s nimi vedení radnice diskutovalo i o plánovaném hřišti v zámecké aleji. „Ptali se nás, co všechno by tam mělo být nebo kolik laviček bychom si představovali a podobně," zmínila Holoubková.

Mezi dalšími významnými akcemi, které vítají hlavně rodiny s malými dětmi, byla stavba mateřské školy. Ta vznikla v loňském roce v budově Základní školy 710 a má kapacitu pro osmadvacet dětí.

Spokojení jsou i bučovičtí sportovci. Jak připomněl starosta Tělovýchovné jednoty Sokol Bučovice Petr Hanák, za uplynulé dva roky město organizaci přispělo stovkami tisíc korun. „Jeden rok pět a druhý dvě stě. Bez jeho a také krajské pomoci bychom nemohli začít s rekonstrukcí. Podařilo se nám zahájit už druhou etapu," řekl Hanák.

V první se dočkalo obnovy například oplocení sokolského areálu, přičemž akce zahrnovala i údržbu stromů. Druhá etapa opravy areálu v zámecké aleji spočívá v rekonstrukci sociálního zázemí a šaten. „Z našich peněz šlo šest set tisíc korun," dodal starosta bučovických sokolů.

Bez pomoci města se pak neobešla ani oprava fontány na nádvoří bučovického zámku, do níž se po asi třech stech letech vrátila voda. „Podařilo se mu sehnat jeden milion osm set tisíc," připomněla kastelánka Jana Burianková.

Domov důchodců chtějí nadále
Bučovice - Zahájili rekonstrukci Základní umělecké školy v Bučovicích, což je těší, hotovo ale bude až příští rok. Nepovedlo se opravit ani jednu školní budovu v místních částech. Čím se současné vedení radnice pyšní, jsou investice do chodníků a místních silnic. „V roce 2010 do jejich oprav šlo tři sta tisíc korun, letos už to bylo přes tři miliony," poukázal bučovický místostarosta Jiří Horák.
KAMEROVÝ SYSTÉM. Kromě toho díky současným zastupitelům střeží město kamery. „Pořídili jsme tři, které vyšly zhruba na půl milionu korun. Už přispěly k odhalení víc než stovky přestupků. Chválí si je i státní policie," vyzdvihl místostarosta.
CHYBÍ DOMOV PRO STARÉ. V čem by nynější vedení města chtělo pokračovat, je podle něj nadále vyvíjet úsilí o stavbu domova důchodců v Zahradní ulici. „Nepovedlo se nám přimět kraj, aby ho postavil, ačkoliv to slibuje už několik let. Budova bývalých jeslí, ze kterých má vzniknout, patří jemu, proto stavební práce nejsou záležitostí města," zdůraznil Horák.

Doprava v centru? Páky na řešení prý jsou

Bučovice - Stěžejním tématem Bučovic je dopravně přetížené centrum. Obchvat nebo přeložka jsou ale v nedohlednu. Redakce Vyškovského deníku Rovnost proto lídrům položila společnou otázku:

Existuje ještě jiné řešení, jak centru dopravně ulevit?

„Například zpoplatnění silnic I. tříd pro nákladní dopravu, což je ovšem závislé na rozhodnutí parlamentu. Domnívám se ale, že toto řešení není optimální." Radovan Válek, Volba pro město

„To už zvládlo minulé vedení, když se podařilo zrekonstruovat silnici I/50 ve městě. Nutné ovšem bude definitivně rozhodnout, jestli prosadit obchvat nebo přeložku." František Šujan, ČSSD

„Jediné řešení vidím v omezení tranzitu. Myslím si, že město mělo pokračovat v přípravách přeložky a do toho se zabývat i možností stavby obchvatu." Josef Reška, ODS

„Bude nutné pracovat na prosazení obchvatu. Řešením, které by rovněž pomohlo, je uzákonění zpoplatnění silnic I. třídy pro nákladní auta." Jiří Horák, KDU-ČSL

„Nic jiného kromě stavby obchvatu nebo přeložky mě nenapadá. Je mi jedno, která z nich bude uskutečněná. Budu rád, když se situace jakýmkoliv způsobem vyřeší." Zdeněk Koudelka, KSČM

„Nechceme přicházet s neodbornými řešeními. Jsme jednoznačně pro obchvat a jsem přesvědčený, že existují páky na to, aby řešení dopravní situace v centru nebylo v nedohlednu." Aleš Navrátil, PRO Sport a Zdraví

„Obávám se, že v podmínkách území města náhradní řešení neexistuje. Zlepšit situaci by mohl snad pouze zákaz průjezdu těžkých aut, ale to není právně možné." Šárka Šilerová, ANO 2011

„Měli bychom víc tlačit na Ředitelství silnic a dálnic. Ideální by byl obchvat, kdyby to nešlo, pomůže i přeložka." Dagmar Klementová, Sdružení nestraníků