Langoše na parapetu, hořčice na fasádě a hluk až do půlnoci. Mnoho obyvatel slavkovské Husovy ulice nevyhlíží vzpomínkové akce vztahující se k bitvě u Slavkova s nadšením. Spíš naopak. Dokonce požádali město, aby v letošním roce před jejich domy stánkový prodej omezila. Kromě zmíněných nepříjemností prý stánkaři také omezují vjezd a výjezd jejich aut.

Lidé si stěžují především na stánky s občerstvením. „Před domem míváme stánky s trdelníky, langoši nebo horkými nápoji, které nám zákazníci pravidelně pokládají na okna. Přitom za stánkem na to jsou stolky. Zůstaly nám mastné parapety, to ale ještě není to nejhorší," zavzpomínala na letošní oslavy s jarmarkem Věra Zapletalová, která v Husově ulici bydlí.

Doplnila, že lidé, kteří mají nové fasády, si stěžují, že okolní grily jim je znečistily kouřem. „Opilci nám také počmárali dveře tak, že nešly umýt a museli jsme je přestříkat. Na to si navíc stěžovalo víc sousedů," zdůraznila Zapletalová.

Stánkaři podle ní dělají hluk i pozdě v noci. „S kovovými tyčemi, které tvoří konstrukci stánků, klidně rámusí až do půlnoci. Naopak ti, kteří příliš neprosperují, končí dřív a najíždějí svými auty mezi lidi. Když naposledy jedna ze stánkařek v noci odjížděla, taktak že zvládla manévr a nevrazila mi vysokým autem do okna," připomněla Zapletalová.

Navíc doplnila, že se bojí, že jednoho dne se na jarmarku stane neštěstí. „Lidé ve stáncích používají plynové bomby a kdyby třeba začalo hořet, neprojedou tudy hasiči ani sanitka. Nechceme už to tady každoročně takhle snášet, proto jsme podali stížnost na město," řekla žena.

Zatarasené vjezdy

V ulici rozhodně není sama, kdo se stánkovým prodejem v této formě nesouhlasí. „Prodejci běžně najíždějí na svá místa už kolem páté hodiny ráno a zatarasí nám všechny vjezdy do domů. Vzhledem k množství lidí je pak ulice úplně neprůjezdná a ani my se nikam autem nedostaneme. A nechávat ho v jiné ulici přes noc bez dozoru riskovat nechci," podotkla další z obyvatele ulice, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Dodala, že si hlídá, aby jí přímo pod okny nestál žádný stánek s grilem. „ Nezdá se to, ale po celém dni je pak v domě z grilu nesmírný zápach a několikrát se nám dokonce stalo, že jsme měli o fasádu domu otřenou hořčici nebo kečup. Proto bych byla nejraději, kdyby se stánky přestěhovaly jinam. Ne do jiné ulice, kde by opět vadily, ale například ke kostelu, do aleje nebo do parku, kde nebudou nikoho obtěžovat," doplnila žena.

Radnice potvrdila, že se problémem zabývá. „Dostali jsme od lidí písemnou výzvu, že si nepřejí, aby se v budoucnu jarmark v Husově ulici pořádal. Je nám jasné, že to pro ně může znamenat organizační nebo dopravní omezení, ale jarmark při vzpomínkových akcích má už určitou tradici," připomněl slavkovský starosta Ivan Charvát.

Fakt, že někteří lidé měli po jarmarku poškozené domy, radní podle něj pečlivě projednávali. „Vyzvali jsme obyvatele ulice, aby nám jakoukoliv újmu na majetku ihned nahlásili, a to i v budoucnu, abychom mohli náhradu za škodu vymáhat," podotkl Charvát.

Doplnil, že město zatím neuvažuje o tom, že by jarmark nějak zredukovalo. „Budeme se spíše zabývat možností lepší organizace a zabezpečení, abychom se podobným věcem vyhnuli," řekl starosta.

Radní s tímto řešením souhlasí. „Rada také uložila organizátorům akce, aby prodejce upozornili na nutnost dodržování stanovených pravidel," zmínil místostarosta Slavkova u Brna Jiří Doležel. Doplnil, že radnice také kontroluje, aby byl jarmark doplněný dostatečným množstvím odpadkových košů a nehrozilo, že lidé budou házet odpadky, kam je napadne.