DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Jako jehlu v kupce sena hledají v posledních několika měsících také lidé z Vyškovska práci ve svém regionu. Alespoň o tom hovoří statistiky ministerstva práce a sociálních věcí.

Situace na trhu práce je nyní podle ředitele Úřadu práce ve Vyškově Jana Marka alarmující. „Očekávali jsme, že v březnu by míra nezaměstnanosti mohla začít stagnovat, ne-li se snižovat. Bohužel se tak nestalo. Nyní se nedá vůbec nic předvídat. Dopady ekonomické krize ovšem můžou být závažnější než doposud,“ myslí si Marek.

Míra nezaměstnanosti na Vyškovsku v uplynulém měsíci přerostla hranici sedmi procent. Podle ředitele vyškovského úřadu práce má tato skutečnost jediného viníka. „Je to způsobené tím, že firmy permanentně propouštějí. A je těžké v tuto chvíli říct, kdy nastane zvrat. To opravdu nikdo netuší. Volná místa každopádně takřka nevznikají,“ nechal se slyšet Marek.

Na jedno pracovní místo nyní připadá osmnáct uchazečů. V únoru to bylo šestnáct lidí na jednu pozici. Vyškovský úřad práce teď hlásí bez jedné sto osmdesát volných pozic. V kurzu jsou hlavně prodavači, klempíři, truhláři, kuchaři v základních školách, tesaři, zámečníci, číšníci či servírky. Tedy dělnické profese, kdy člověk musí být minimálně vyučený.

Středoškoláci a vysokoškoláci už jsou na tom při hledání zaměstnání o dost hůř.

Například nezaměstnaní s vysokoškolským vzděláním můžou vybírat z nabídky jedenácti volných míst. Mezi nimi třeba lékař ve vyškovské nemocnici. „Ještě donedávna jsme hledali jednoho na pracoviště ORL, toho už jsme však sehnali. Nyní sháníme dvouatestovaného lékaře na urologii. Termín nástupu máme stanovený k 1. květnu. Ale do té doby ho podle mě neseženeme. Najít takového lékaře je problém,“ posteskla si personálně právní náměstkyně vyškovské nemocnice Taťána Menoušková.

Místo, na něž je velmi těžké sehnat zaměstnance, je ovšem spíš ojedinělý případ. Už dlouhodobě je situace opačná. Aby vyškovský úřad práce alespoň nějak pomohl lidem, které má v evidenci, plánuje použít nadstandardní nástroje. „Právě včera jsme měli jednání se starosty Vyškovska o možnostech rozšíření veřejně prospěšných prací. Pokud budou mít zájem, jsme ochotní jim pomoci. Jde o takzvaný výkon veřejně služby,“ naznačil Marek.

Ta má spočívat v podpoře sociálně slabých bez zaměstnání. Pokud budou pro obec dělat zadarmo veřejně prospěšné práce, zvýší se jim sociální dávky. „Ale to není jediná forma pomoci. Jsme přichystaní rozjet i rekvalifikace na plné obrátky. Na druhou stranu je pravda, že pokud nebudou volná místa, nepomůže vůbec nic,“ informoval ředitel vyškovského úřadu práce.

O nedostatku volných pracovních míst ví své například Vyškovan Radek Svoboda, který nedávno přišel o místo. „Nabídka volných pozic vyškovského úřadu práce je opravdu chudá. Hledal jsem například místo údržbáře, to, ani vlastně žádné jiné mi úřad nenabídl,“ svěřil se Svoboda.

A jak předvídají odborníci, krize ještě potrvá. „Minimálně do poloviny, ne-li do konce letošního roku se situace zřejmě moc nezlepší,“ potvrdil před časem například brněnský ekonom Marek Hatlapatka.