Podobných případů vyškovští policisté šetří několik do měsíce. „Například v prvním červnovém týdnu se na policii obrátil muž z Podomí, který si objednal mobilní telefon na internetu a předem za něj zaplatil čtyři tisíce korun. Zboží mu však nepřišlo a muž posléze zjistil, že portál, kde si telefon objednal, už neexistuje," uvedla vyškovská policejní mluvčí Iva Šebková.

V květnu zase o peníze přišel muž z Vyškova, který zatoužil po nové ploché televizi. „Objednal si dva LED televizory včetně speciálního držáku za celkem osmnáct tisíc korun. Peníze odeslal, zboží však nikdy nedorazilo," řekla Šebková.

V takových případech se potom lidé musejí obrátit na policii. „Je jich poměrně velké množství, přestože takové případy se dějí neustále a my se samozřejmě snažíme lidi varovat. Nejde jen o oficiální internetové obchody, ale hodně také o soukromé prodejce na internetových dražbách a v inzerátech. Měli jsme tu třeba případ, kdy podvodník nabízel jeden telefon zhruba čtyřiceti lidem, všichni za něj zaplatili, ale nikdo ho nedostal. Tohoto pachatele jsme stejně jako několik jiných zadrželi," připomněla Šebková, že i internetové podvody se policii daří objasňovat.

Přesto lidi varuje. „Pokud si nejsou jistí důvěryhodností prodejce nebo jde o větší částku, rozhodně doporučujeme neplatit nic předem. Je také dobré si hned na poště u přepážky nebo hned před doručovatelkou zboží prohlédnout a ověřit si, jestli přišlo v pořádku," upozornila Šebková. Dodala, že v případě platby předem je také lepší zkontrolovat si, jestli zákazník posílá peníze na účet u české banky.

Stejný postoj má i předsedkyně Sdružení obrany spotřebitelů Jihomoravského kraje Gerta Mazalová. „Internetový prodej má své klady, ale také rizika. Prodejce je prakticky anonymní, v mnoha případech jsou reklamace velice problematické. Když už se stane, že zákazník zaplatí a zboží nedostane, tak by se měl obrátit nejen na policii, ale zároveň i na Českou obchodní inspekci, živnostenský úřad a nejlépe také na správce domény," vyjmenovala Mazalová.

Připomněla, že rady policie jsou správné. „Platit je lepší rozhodně až po převzetí zboží. Před svědkem je potřeba zkontrolovat, že obal není poškozený, a pokud je, tak zboží nepřebírat," zdůraznila Mazalová.

Přes internet často nakupuje i Vyškovanka Alena Nová. „Zaměřuji se hlavně na oblečení a doplňky a ještě se mi nestalo, že bych nějak naletěla. Musím ovšem říct, že elektroniku bych přes internet kupovala rozhodně jen na dobírku, zase tolik prodejcům nevěřím. A v zahraničí bych nenakupovala vůbec," podotkla Nová.

Policie šetří zmiňované případy buď jako přestupky, nebo trestné činy. „Záleží na výši škody, do pěti tisíc korun je to přestupek, od této hranice výš trestný čin. Musí se samozřejmě brát v úvahu, že mnoho případů nám lidé ani nenahlásí, pokud jde třeba o několik set korun, tak si myslí, že kvůli takové škodě to nemá cenu," dodala mluvčí Šebková.