Zboření historické budovy bývalé sýpky z dvacátých let minulého století v bučovické Nádražní ulici si vyžádá stavba supermarketu obchodního řetězce Lidl. Tím se odkryje pohled na průmyslové budovy, které stojí v blízkosti tamního renesančního zámku. A to může památce jenom uškodit.

Takové jsou argumenty členů Okrašlovacího spolku v Bučovicích, který se snaží zabránit vzniku obchodního centra ve středu města. „Likvidací bývalé sýpky zmizí optická bariéra mezi zámkem a průmyslovou částí města. To jistě naruší vzhled památky. Navíc zřejmě nikdo nepočítá s tím, že se zvýší provoz. Kvůli supermarketu taky určitě vznikne nové parkoviště. Jak to bude kolem zámku vypadat?“ nechal se slyšet člen bučovického okrašlovacího spolku Jan Setínek.

Zajedno jsou s ním i další jeho kolegové. Ti jsou také přesvědčení o tom, že v okolí památky má být odpočinková zóna, ne samé betonové plochy a esteticky nepříliš dobře působící stavby. „Bučovice vypadají čím dál hůř. Nepotřebujeme tady žádné další obchody, vždyť je jich zde dost. Stavba Lidlu v blízkosti zámku městu jen uškodí,“ myslí si zastupitelka a zároveň členka okrašlovacího spolku Jana Vlachová.
Vyloženě proti vzniku Lidlu ve městě ovšem okrašlovací spolek není. „Prodejna by klidně mohla být v objektu bývalé sýpky a nikdo by ji nemusel bourat. Prostory tam k tomu jsou,“ tvrdí členové.

Někteří z nich ještě spoléhají na památkáře. S jejich pomocí však nemůžou počítat. „Stavba nezasáhne do ochranné zóny bučovického zámku, takže k ní nemáme žádné připomínky,“ uvedla Jana Firbasová z brněnského pracoviště Národního památkového ústavu.
Výstavbu obchodního centra posvětili před několika měsíci i krajští úředníci, kteří posuzují záměry z hlediska vlivu na ekologii. Podle jejich závěru budova nijak neovlivní krajinný ráz a nebude mít záporný dopad na životní prostředí.

Plánovaná stavba navíc podle vedení města není v rozporu s územním plánem a se záměrem také souhlasí. Jeden ze zastupitelů, Zdeněk Koudelka, dokonce dělá zmocněnce firmě, která zastupuje řetězec Lidl při jednání s bučovickou radnicí.
Pracovníci tamního stavebního úřadu už také zahájili územní řízení a na devatenáctého prosince je naplánované šetření na místě. K tomu je přihlášený i Okrašlovací spolek v Bučovicích.

Ten doufá, že se Lidlu nakonec nepodaří prosadit záměr. Nebylo by to ani poprvé. Řetězec usiloval o stavbu supermarketu v Bučovicích před několika lety, a to ve Slavkovské ulici. Měly kvůli tomu padnout k zemi dva domy, které stát nakonec prohlásil za památky. Ze záměru společnosti tak vloni sešlo.