Nové kanceláře by tak vedení města rádo vidělo v budově na rohu Husovy ulice a náměstí Československé armády ve Vyškově, které se lidově říká Greplův dům. Na jaře roku 2008 ho město koupilo za patnáct milionů korun. Další náklady budou ale mnohonásobně vyšší.

Všichni kandidáti do vyškovského zastupitelstva se shodují, že chátrající budovu je třeba dát do pořádku. „Jsou dvě hlediska, samotná přestavba a její účel. Budova se samozřejmě musí dát do pořádku. Rozhodně je ale potřeba diskutovat o nákladech. Šetří se všude a určitě není správná doba na to, aby se do oprav daly takové peníze,“ uvedl Dalibor Valín ze Sdružení strany TOP 09 a nezávislých kandidátů ze Šance pro Vyškov.

Mnozí politici ale připomínají, že město doplatilo na vyčkávací taktiku a promarnilo šanci získat objekt za velmi slušné peníze. Cena šla naopak nahoru. „Bude to pro městský rozpočet velké sousto, nevěřím, že se budova opraví během jednoho nebo dvou let. Nicméně podotýkám, že už kdysi byla chyba, že město budovu nekoupilo, když mohlo, a to za podstatně nižší částku,“ připomněl lídr komunistů Jan Procházka, který jde už do šestého volebního období.

Rada města Vyškova už nicméně schválila firmu, která vypracuje projektovou dokumentaci. Jak potvrdila mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová, město přijde na zhruba dva miliony šest set tisíc korun. „Zpracování má několik fází, hotové má být do konce července příštího roku,“ informovala mluvčí.

Nákladný přesun

Budova je ale v dezolátním stavu. Vedení města se hodlá k přestavbě stavět rozumně. „Náš záměr je hodně náročný. Počítáme s horizontem několika let. Nechceme, aby dal projektant materiály dohromady a ty odevzdal. Město chce s firmou velmi úzce spolupracovat. Půjde o pravidelné konzultace s městským architektem,“ potvrdil vyškovský starosta Petr Hájek (ČSSD).

Ten připomněl, že by vyškovská radnice přestěhováním svých úředníků z budovy bývalého okresního úřadu a z vyškovského zámku ušetřila. „Od ledna letošního roku musíme za pronájem bývalého okresního úřadu platit. Budova nepatří městu, ale státu. Dosud jsme ho využívali bezplatně, ale nyní platíme měsíční nájemné zhruba čtyři sta tisíc korun. A to se má zvyšovat,“ prozradil Hájek.

Jenže plánovaný přesun do nových prostor bude tak jako tak velmi nákladný. Budova roky chátrala a dlouho na ní nebylo po řemeslnících stopy. „Budova nebyla roky ošetřovaná. Má oprýskanou fasádu, okna jsou rozbitá. Někde chybí úplně. Dělníci budou muset vybourat řadu příček. Navíc uvnitř je opravdu ve špatném stavu,“ popsal starosta.

Dobrou zprávou ale je, že staticky je podle něj v pořádku. „Tedy alespoň zatím. I díky opravě střechy navíc do budovy nezatéká,“ doplnil Hájek. K prvnímu stěhování úředníků by přesto mohlo dojít až nejdřív roku 2014.

Vedení města nicméně opakuje, že chce peníze využít účelně. „Určitě nejde o žádné stamilionové sumy, které zbytečně kolem oprav padají. Však už jenom za projekt jsme stáhli cenu výrazně dolů. Je nutné zároveň počítat s tím, že rekonstrukce se bude týkat i přízemí budovy, která by měla být nabídnutá ke komerčním účelům. Nepůjde o žádný levný textil nebo rychlé občerstvení, nabízí se třeba nekuřácká cukrárna nebo kavárna, která v centru města schází,“ doplnil vyškovský místostarosta Roman Celý (KDU-ČSL).

ANKETA

Roman Celý, KDU-ČSL
Odkoupení bylo za nějakým účelem. A ten účel je velmi dobrý. Cena zatím není stanovená, ale určitě nejde o žádné stamilionové sumy, které zbytečně kolem oprav padají. Chceme dbát na to, aby se peníze využily účelně. Však už jenom za projekt jsme stáhli cenu výrazně dolů. Navíc je tlak na to, aby se stále snižovaly provozní náklady, chceme třeba nadále bojovat za personální audit úředníků.

Karel Jurka, ODS
Motivace je jasná. Navíc nikde není napsáno, že stát nám úředníky na bývalém okresním úřadě, kde navíc platíme pronájem, nechá. Peníze bychom museli vložit i do zámku, kde sídlí odbor dopravy. Současný odhad na opravy komplexu je okolo devadesáti milionů, může se posunout kamkoliv, to je otázka až po projektování. Musíme nicméně postupovat rozumně, úsekově, nechceme si brát žádné půjčky.

Jiří Krutílek, Věci veřejné
Pochopitelně beru soustředit úřad do jedné budovy, navíc by město nemuselo dál platit pronájem za budovu bývalého okresního úřadu. Rozhodující ale bude, jestli na to radnice vůbec má. Na papíře jsem nic neviděl, z doslechu padají různá čísla, ale není možné, aby se třeba ze sto dvaceti milionů korun stala dvojnásobná cifra.

Radek Mikulka, Volba pro město
Je to věc, kde někdo poněkud zaspal, a já to stále příslušným orgánům městského úřadu dávám za vinu. Protože město doplatilo na vyčkávací taktiku, čekalo a promarnilo šanci získat objekt za velmi slušné peníze. Cena šla naopak nahoru. Peníze v tom utopené tak budou možná neúměrně velké, ale v této chvíli není vyhnutí, než úpravu objektu dokončit. Určitě půjde o ideální součást radnice a zcela jistě vychází vstříc lidem.

Jiří Piňos, ČSSD
Náš názor na Greplův dům je jednoznačný. Jedná se o nejhorší nemovitost na území města Vyškova. Koupě měla logiku, jsme jednoznačně pro jeho opravu a soustředění úřadu do jedné budovy. Vždyť jsou úředníci rozesetí ve třech různých budovách a to sebou nese nejrůznější problémy.

Jan Procházka, KSČM
Z hlediska soustředění městského úřadu do jedné budovy je to samozřejmě výhodné. Takže spravit budovu ano, jenže otázkou zůstává, kdy na to bude. Městské zdroje jsou a v následujících letech budou omezené. Bude to pro městský rozpočet velké sousto, nevěřím, že se budova opraví během jednoho nebo dvou let. Nicméně podotýkám, že už kdysi byla chyba, že město budovu nekoupilo, když mohlo.