Doufá přitom, že by zoologické zahrady mohly otevřít dříve, než v plánu určili zástupci vlády. Ozvali se kvůli tomu i další ředitelé zoologických zahrad, kteří vládu oslovili. Podle ní přitom nemohou menší zoo spoléhat na davy návštěvníků, které v létě zaplaví velké zahrady, jako je ta v Praze. „Uvidíme, jestli se tím vůbec bude někdo zabývat. Pokud nebude dřívější termín, budeme muset zoopark otevřít až pětadvacátého. Nepřístupný přitom zůstane Hanácký statek,“ doplňuje.

Zvířata v prázdném parku přitom nestrádají a návrat návštěvníků vyhlížejí možná stejně netrpělivě jako Nepeřená. „Nečekala bych to, ale lidé jim chybí. Mají ráda jejich pozornost a kontakt,“ říká.

Tichý areál však láká nezvané hosty. Starosti ředitelce přidělala třeba vydra, která si ve vodní expozici dělala samoobsluhu. „Vyřešili jsme to elektrickým ohradníkem,“ uvádí.

V zoo také nečekaně pozoruje zajíce nebo kachny. „Když jdu v podvečer domů, vidím také někdy pobíhat bažanty,“ říká.

Doufá, že v zooparku bude brzo rušno stejně jako dříve. Zvláště letní měsíce totiž pokrývají velkou část celoročních tržeb a větší výpadky by pro zoo mohly být neúnosné. „Loni byla laťka z pohledu počtu návštěvníků nastavena vysoko. Letos nám budou chybět zejména školní zájezdy, minulý rok přitom dorazilo až dvacet tisíc dětí. Není ani jisté, v jakých počtech návštěvníci dorazí po uvolnění omezení,“ tuší Nepeřená.

Pětadvacátého by se přitom podle plánů měl zároveň se zoo otevřít i Dinopark byť s omezeními. „Nepřístupné zůstane 3D kino. Řešíme především problém s přesunem návštěvníků DinoExpresem, kde bude potřeba zachovat rozestupy,“ prozrazuje.

Jsou přitom připravení k přijetí nezbytných opatření. „Zajistili bychom dezinfekci nebo bezkontaktní platby. Lidé by si nemohli koupit občerstvení,“ říká.

Uzavření přitom neznamená, že by se v zoo nyní zaměstnanci nudili nebo seděli doma. O zvířata se musí starat, jako za běžného provozu. „Třikrát denně v zoo dezinfikujeme. Ošetřovatelé se neshlukují, ale rozptylují se po areálu,“ vyjmenovává Nepeřená s tím, že zatímco první týdny se snažili pracovní dobu zaměstnanců omezit, nakonec to bylo neudržitelné. Zvířecí obyvatelé zoo se zkrátka bez péče neobejdou zvláště na jaře, kdy příroda bují a řeší se četné porody.

Uzavření také znamenalo přehodnocení některých plánů. Jedním z nich je přírůstek v podobě psů dingo, kteří se v zoo dříve chovali. Jejich převoz ze zahraničí se zdržel. „Jako přechodné útočiště pro ně chystáme výběh pro nutrie, jejichž chov prozatím ukončíme. Dingo jsou pro nás priorita, protože je obtížné je sehnat. Je to však jen přechodné řešení, stavba nového pavilonu pro dinga byla plánována na podzim, ale kvůli výpadku financí budeme zřejmě muset požádat o pomoc provozovatele, kterým je město Vyškov,“ vysvětluje. Návštěvníci se v nejbližší době také nedočkají jaků z německé zoo.

Do té doby zůstává zoo s lidmi venku v kontaktu alespoň prostřednictvím sociálních sítí a četných fotografií ze všedního života zvířat, které přes ně publikuje.