Svatý Josef s holí, Panna Marie se sepnutýma rukama a mezi nimi v jesličkách na slámě leží Ježíšek. Opodál postávají tři králové, ovečky a nad všemi září vyřezaná betlémská hvězda. Vše vypadá jako živé, zasněžené pak jako vystřižené z pohlednice ladovské zimy.

Betlém je nasvícený a zastavují se u něj s dětmi také přespolní. Mobilní telefony fotografují ostošest.

„Chtěli jsme parčík upravit, aby se tu mohli setkávat lidé. Ještě doděláme lavičky. V létě jsme uspořádali první ročník lipoveckého Dřevosochání, na kterém jsme se rozhodli vyrobit sochy právě pro nový betlém do parku. Všechny jsou z jednoho kusu dubového kmene. Strom původně rostl na Vyškovsku na církevních pozemcích,“ řekl Deníku organizátor dřevosochání Michael Vondál.

Nyní už Lipovečtí podle něj shánějí dřevo na příští ročník. Ten se v obci uskuteční ve dnech 19. až 22. června. Z mohutného dubu sice ještě část zbyla, ale jak vysychá a tvrdne, hůře se opracovává.

„Teď máme v betlému osm figur a místo ještě na jednu várku. Na příštím sochání vyrobíme další postavy, tak jak jsou známé z klasických betlémů. Například pasáčka,“ upřesnil lipovecký řezbář s tím, že betlém nechají v altánu u kostela vystavený do konce zimy. Pak ho uskladní na větrané a suché místo do doby, než zase začne adventní čas.

close Jako živý. Lipovečtí mají nádherný betlém z dubu, příští rok vyrobí další figury. info Zdroj: Deník/Jan Charvát zoom_in Jako živý. Lipovečtí mají nádherný betlém z dubu, příští rok vyrobí další figury.

Letošní novinkou v Lipovci je také vánoční strom. Už žádný pokáceny a dovezený, ale zasazený. Přímo v parčíku hned vedle nového altánu. A má tam zůstat natrvalo.

„Vánoční strom se k nám dřív vozil klasicky pokácený a pak se zase dával pryč. Stával před obchodem, kde se i rozsvěcoval. To místo nebylo moc komfortní, tak jsme to zkusili změnit a vše přesunout blíže ke kostelu,“ dodal Vondál.

VIDĚLI JSTE? Vyhořelý byt v Adamově? Sousedé čekají na návrat, popsali chvíle evakuace

Zaměstnanci sanační firmy mají plné ruce práce s odklízením následků požáru, který v Adamově zničil jeden z bytů | Video: Deník/Jan Charvát