Před časem ho kvůli tomu oslovili členové Klubu turistů Noha Bučovice. „Na Litavíně jsem pracoval s přestávkami celkem pět měsíců. Vyřezával jsem ji z kmene dubu,“ přiblížil dřevořezbář.

S instalací sochy, která má podobu krásné ženy, pomáhal poblíž mostu u bučovické prodejny Penny na pravém břehu Litavy. Členové Klubu turistů ji označili za novou patronku tamní řeky.

„Konkrétní předlohu jsem k soše neměl. Jelikož víla je pohádková bytost, byla to otázka fantazie. Nápadů sice byla spousta, ale řezbář musí své dílo přizpůsobit materiálu, což je kmen stromu,“ popisoval Boruta.

Ve své práci se řídí motem: "Jsem řezbář, mám malou dílnu, víc mě nezajímá". Přesto stále něco hledá. „Touha po dokonalém tvaru mne nenechává v klidu. Denně mě fascinují a přivádějí do úžasu křivky lidských tváří, postav i obyčejných věcí a všeho, co mne obklopuje. A tak se s trochou fantazie vydávám na tu složitou cestu od existujícího k vytvořenému,“ přiblížil svou činnost Boruta, který je navíc zakladatelem sdružení řezbářů.

Podívejte se, jak dřevořezbář Vladislav Boruta pracoval na soše Litavíny. | Video: se souhlasem Vladislava Boruty

Řeka Litava, se kterou je jeho nové dílo spojené, má délku 58,3 kilometru a je devětačtyřicátou nejdelší řekou v Česku. Pramení nad obcí Zástřizly pod Vlčákem v nadmořské výšce pět set deset metrů. Řeka nemá vlastní pramen, ale prameniště – protože podle dostatku vody se počátek toku posunuje. Podél prameniště vede zelená turistická značka, která končí na vrcholu Vlčák.