VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Litenčičký potok: protipovodňové úpravy začaly

Brankovice – Po měsících průtahů v pondělí konečně pokročí protipovodňové úpravy Litenčického potoka v Brankovicích. Horní část potoka proti povodním zabezpečí firma, kterou najalo Povodí Moravy. Samotné Povodí zahájí práce na dolní části potoka o týden později.

9.1.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv VLP

Úpravy na dolní části od soutoku Litenčického potoka a Litavy až k mostku u bývalého zemědělského družstva měly být hotové už do konce minulého roku. Povodí Moravy mělo částečně navýšit pravý břeh potoka a zavázat hráz potoka do hráze Litavy tak, aby jí nemohla protékat voda.

„Práce ale nemohly začít bez podpisu ministerstva zemědělství. Přestože ministr smlouvu podepsal ještě před koncem roku, Povodí Moravy už nestihlo provést smluvené úpravy kvůli havarijní situaci na Uherskohradišťsku. Vedoucí koryčanského provozu mě ubezpečil, že Povodí Moravy zahájí práce 16. ledna,“ uvedl starosta obce Vladimír Procházka.

Už dnes zahájí práce na horní části potoka také firma pověřená Povodím upravit tento úsek. „Minulý týden si od nás firma vyžádala potřebné statistické údaje k místu, aby mohli v pondělí její pracovníci s úpravou koryta začít,“ řekl starosta.

Uvedené termíny zahájení potvrdilo také tiskové oddělení Povodí Moravy. „Opravíme asi sto osmdesát metrů dlouhý úsek na pravém břehu od soutoku s Litavou. Odtěžíme nánosy, opravíme opevnění a především srovnáme břeh dosypáním průlehů,“ uvedla mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

Dodavatelskou firmu čekají práce na třistametrovém úseku. „Spočívají v odtěžení nánosů a opravě nebo doplnění opevnění potoka kamennou rovnaninou,“ doplnila Slámová.

Zatímco v případě dolní části potoka je podle starosty Brankovic zpoždění prací způsobené havarijní situací, kterou muselo koncem roku řešit Povodí na Uherskohradišťsku, za zpoždění prací na horním toku může nedostatek techniky. „Firma se zpozdila kvůli tomu, že úsek není možné vyčistit jen ručními pracemi a technikou, kterou byla původně vybraná firma schopna zajistit. Výpomoc další firmy vlastnící potřebné stroje je však už dohodnutá,“ ujistila Slámová.

I podle lídra nejsilnějšího opozičního uskupení Patrika Kabátníka za prodlevami stojí především Povodí Moravy. „Problém je na straně Povodí, které neustále mění plány a slibuje už měsíce úpravy, které pořád nejsou hotové,“ řekl Kabátník.

Stávající řešení navýšení pravého břehu potoka navíc považuje za neúplné. „Navýšení břehu nevyřeší situaci, kdy se kanály ústícími do potoka vrací voda zpátky k domům. Voda tak sice nepřeteče vrchem, ale bude stále protékat spodem,“ vysvětlil problém Kabátník.

Podle starosty tento problém vyřeší plánovaná kanalizace. „Voda vyvěrá už teď a navýšením břehu se tento efekt nezvýší, ani nesníží. Problém by měla vyřešit právě kanalizace,“ řekl starosta.

Opozice se ovšem k plánované stavbě kanalizační sítě a čističky odpadních vod staví skepticky. Někteří zastupitelé si myslí, že Brankovicím neúměrně zatíží rozpočet.

Protipovodňové úpravy na Litenčickém potoku v Brankovicích by měly být hotové do konce měsíce. „V případě příznivého počasí ukončíme práce do 25. ledna,“ uvedla mluvčí Povodí Moravy Slámová.

Tím ovšem úpravy na Litenčickém potoku nekončí. „V další etapě prací budeme upravovat levý břeh Litenčického potoka včetně břehového porostu,“ řekla Slámová.

Úpravy břehů Litenčického potoka jsou druhým ze tří protipovodňových opatření, která formulovala speciální komise sestavená předloni na žádost téměř stovky obyvatel Brankovic.

Posledním opatřením je stavba suchého poldru. „V letošním rozpočtu počítáme s dvěma sty tisíci korun na studii odtokových poměrů v obci, která ukáže, jak by měl poldr vypadat a jestli je aktuálně nejvhodnějším řešením,“ doplnil Procházka.

Opatření proti velké vodě loni zaměstnaly i dělníky ve Slavkově u Brna. Povodí Moravy je nechalo vytvořit u ulice Československé armády. Letos budou práce pokračovat ještě terénními úpravami, zpevňováním hrází a stavbou suchých poldrů.

Autor: David Němeček

9.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Pomocný dělník(12 200 Kč)

Pomocní dělníci ve výrobě Pomocný/á dělník/ce ve výrobě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky: řidičský průkaz sk. B výhodou, Popis práce: PP na dobu neurčitou, jednosměnný provoz, Kontakt: pouze telefonicky, Ilies Nicolae, tel.: +420 777 510 012. Pracoviště: Arko-mont, s.r.o., Dobrovského, č.p. 409, 682 01 Vyškov 1. Informace: Ilies Nicolae, +420 777 510 012.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka(18 000 Kč)

Číšníci a servírky Obsluha kavárny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání vyučení není nutné v oboru, praxe víána, Popis práce: PP na dobu neurčitou, vhodné i pro absolventy, Zaměstnavatel nabízí: osobní ohodnocení, Kontakt: Kateřina Hálová, tel: 605 855 036, e-mail: stylecafe@email.cz nebo osobně na adrese pracoviště. Pracoviště: Kateřina hálová slavkov, Palackého náměstí, č.p. 82, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Kateřina Hálová, +420 605 855 036.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik(15 000 Kč)

Technici zeměměřiči Geodet. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání vyučení, ŘP sk. B, základní práce s PC, znalost programů Groma a Microstation výhodou, Popis práce: PP na dobu neurčitou, vhodné i pro absolventy, Zaměstnavatel nabízí: zaměstnanecké prémie, 7 dní dovolené navíc, Kontakt: Kadlec Luděk Ing., tel.: 777 187 301 nebo Ivo Štěpánek, tel: 774 452 143, Po-Pá 7-17 hod, e-mail: geomark@geomark.cz:. Pracoviště: Geomark, s.r.o. 001, Čsl. Červeného kříže, č.p. 964, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Luděk Kadlec, +420 777 187 301.

Informační technologie - Informační technologie Specialista výpočetní(20 450 Kč)

Specialisté v oblasti testování softwaru a příbuzní pracovníci Správce informačních a komunikačních technologií. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20450 kč, mzda max. 30750 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání VŠ, spolehlivost, samostatnost, zájem o práci a vzdělávání, vzdělání v oboru výpočetní techniky, §6 a 9 vyhlášky 50/1978 Sb., nebo předpoklad k získání, fyzická zdatnost (manipulace s výpočetní technikou a tiskárnami), ŘP sk. B (nutnost řízení služebního vozidla), trestní bezúhonnost, doporučené dovednosti: velmi dobrá znalost výpočetní techniky, schopnost samostatně instalovat operační systémy Windows a provádět jejich nastavení, schopnost samostatně provádět SW opravy operačního systému (Windows) a aplikačního SW, schopnost instalace počítačových periferií, schopnost samostané analytické práce při odstraňování HW a SW problémů, orientace v síťovém terénu, praxe v oboru nejméně 2 roky nebo ukončené vzdělání v oboru do 2 let (možno i bez praxe), Popis práce: PP na dobu určitou s následným prodloužením na dobu neurčitou, instalace a konfigurace operačních systémů a jejich nadstavby, multimediálních systémů, komunikačních systémů, grafických a kancelářských SW a jiných aplikací a nových prvků a modulů výpočetní techniky pro koncové uživatele, speciální a počítačové učebny a studovny, řešení HW a SW problémů u uživatelů IKT a v počítačových a trenažérových učebnách, realizace diagnostiky závad výpočetní techniky, provádění drobných oprav a přebírání techniky po provedených opravách, řešení přebírání, ověřování a uvádění do provozu nové výpočetní techniky od dodavatelů, po opravách, příprava a předávání materiálu do nadřízených skladů a rušících středisek, zajišťení podpory uživatelů výpočení techniky (Help-desk) v rámci VeV-VA, odpovědnost za vedení předepsané provozní dokumtace a správu centrálního uložiště dokumentace výpočení techniky dle platných zákonů a INA, realizace preventivních opatřeních a likvidace virové nákazy a ostatních napadení PC škodlivým kódem, poskytování odborné konzultační a poradenské činnosti, předpoklad provádění revizí elektrických zařízení, Zaměstnavatel nabízí: příspěvek na podnikové stravování, příspěvek z FKSP, Kontakt: Bouda Rudolf Ing., tel.: 973 450 839, 602 570 255, Po-Čt 7-16 hod, Pá 7-13:30 hod. Pracoviště: Vojenský útvar 1970 vyškov - velitelství výcviku, vojenská akademie, Víta Nejedlého, č.p. 691, 682 01 Vyškov 1. Informace: Rudolf Bouda, +420 973 450 839,602 570 255.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vedení Ivanovic na Hané plánuje zateplit tamní školku.

Konec únikům energie. Školku v Ivanovicích nechají zateplit

Ilustrační snímek.

O mladé strážníky zájem příliš není. Městské policie hledají lidi se zkušenostmi

Žena spojí radnici s obyvateli. A pomůže řešit vztahy v domově

Vyškov - Pomoci napravit narušené mezilidské vztahy a zajistit lepší spojení s městem. To je úkol nové sociální pracovnice, která nastoupila do Domova s pečovatelskou službou ve vyškovské Polní ulici. O novince přednedávnem rozhodla vyškovská radnice.

Neuvěřitelně agresivní omyl v dálničním tunelu a karate v metru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 19. února 2018.

Biatlonisté bojují o medaili, zónu Deníku navštíví trojnásobný olympionik Ospalý

Brno – Po volnějším dni opět šance na medaili. Návštěvníci Olympijského festivalu na brněnském výstavišti budou mít v úterý možnost na velkoplošných obrazovkách sledovat biatlonovou smíšenou štafetu.

Krasobruslařský den v zóně Deníku. O zážitcích z Koreje povídali Dušková a Bidař

Brno – První čeští sportovci se vrátili z jihokorejského Pchjongčchangu a hned v pondělí dorazili na Olympijský festival do Brna. Krasobruslařská dvojice Anna Dušková a Martin Bidař už dopoledne zavítala na besedu do redakční zóny Deníku v první galerii pavilonu Z brněnského výstaviště. Odpoledne pak dorazil také bývalý krasobruslařský taneční pár Kateřina Mrázová s Martinem Šimečkem, kteří startovali na třech olympiádách včetně Nagana.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT