Úpravy na dolní části od soutoku Litenčického potoka a Litavy až k mostku u bývalého zemědělského družstva měly být hotové už do konce minulého roku. Povodí Moravy mělo částečně navýšit pravý břeh potoka a zavázat hráz potoka do hráze Litavy tak, aby jí nemohla protékat voda.

„Práce ale nemohly začít bez podpisu ministerstva zemědělství. Přestože ministr smlouvu podepsal ještě před koncem roku, Povodí Moravy už nestihlo provést smluvené úpravy kvůli havarijní situaci na Uherskohradišťsku. Vedoucí koryčanského provozu mě ubezpečil, že Povodí Moravy zahájí práce 16. ledna,“ uvedl starosta obce Vladimír Procházka.

Už dnes zahájí práce na horní části potoka také firma pověřená Povodím upravit tento úsek. „Minulý týden si od nás firma vyžádala potřebné statistické údaje k místu, aby mohli v pondělí její pracovníci s úpravou koryta začít,“ řekl starosta.

Uvedené termíny zahájení potvrdilo také tiskové oddělení Povodí Moravy. „Opravíme asi sto osmdesát metrů dlouhý úsek na pravém břehu od soutoku s Litavou. Odtěžíme nánosy, opravíme opevnění a především srovnáme břeh dosypáním průlehů,“ uvedla mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

Dodavatelskou firmu čekají práce na třistametrovém úseku. „Spočívají v odtěžení nánosů a opravě nebo doplnění opevnění potoka kamennou rovnaninou,“ doplnila Slámová.

Zatímco v případě dolní části potoka je podle starosty Brankovic zpoždění prací způsobené havarijní situací, kterou muselo koncem roku řešit Povodí na Uherskohradišťsku, za zpoždění prací na horním toku může nedostatek techniky. „Firma se zpozdila kvůli tomu, že úsek není možné vyčistit jen ručními pracemi a technikou, kterou byla původně vybraná firma schopna zajistit. Výpomoc další firmy vlastnící potřebné stroje je však už dohodnutá,“ ujistila Slámová.

I podle lídra nejsilnějšího opozičního uskupení Patrika Kabátníka za prodlevami stojí především Povodí Moravy. „Problém je na straně Povodí, které neustále mění plány a slibuje už měsíce úpravy, které pořád nejsou hotové,“ řekl Kabátník.

Stávající řešení navýšení pravého břehu potoka navíc považuje za neúplné. „Navýšení břehu nevyřeší situaci, kdy se kanály ústícími do potoka vrací voda zpátky k domům. Voda tak sice nepřeteče vrchem, ale bude stále protékat spodem,“ vysvětlil problém Kabátník.

Podle starosty tento problém vyřeší plánovaná kanalizace. „Voda vyvěrá už teď a navýšením břehu se tento efekt nezvýší, ani nesníží. Problém by měla vyřešit právě kanalizace,“ řekl starosta.

Opozice se ovšem k plánované stavbě kanalizační sítě a čističky odpadních vod staví skepticky. Někteří zastupitelé si myslí, že Brankovicím neúměrně zatíží rozpočet.

Protipovodňové úpravy na Litenčickém potoku v Brankovicích by měly být hotové do konce měsíce. „V případě příznivého počasí ukončíme práce do 25. ledna,“ uvedla mluvčí Povodí Moravy Slámová.

Tím ovšem úpravy na Litenčickém potoku nekončí. „V další etapě prací budeme upravovat levý břeh Litenčického potoka včetně břehového porostu,“ řekla Slámová.

Úpravy břehů Litenčického potoka jsou druhým ze tří protipovodňových opatření, která formulovala speciální komise sestavená předloni na žádost téměř stovky obyvatel Brankovic.

Posledním opatřením je stavba suchého poldru. „V letošním rozpočtu počítáme s dvěma sty tisíci korun na studii odtokových poměrů v obci, která ukáže, jak by měl poldr vypadat a jestli je aktuálně nejvhodnějším řešením,“ doplnil Procházka.

Opatření proti velké vodě loni zaměstnaly i dělníky ve Slavkově u Brna. Povodí Moravy je nechalo vytvořit u ulice Československé armády. Letos budou práce pokračovat ještě terénními úpravami, zpevňováním hrází a stavbou suchých poldrů.