Jenže jsou závody a závody. Přístup mnohých se oproti normálu skoro vůbec nemění. „Já se prostě přišel pobavit. Rybařím už pětatřicet let a vždycky to bylo jen o jednom: užívám si krásnou přírodu a čas od času vytáhnu z vody rybu. Někdo se žene za výsledkem, já jsem v klidu. Zatím jsem vytáhl jednoho kapra, bude k večeři, a to mi úplně stačí," usmívá se Zdeněk Zeman.

Dětí jako mužů

Kromě něj má v té chvíli nahozený prut dalších jednadevadesát rybářů. Ty, kteří dají na tradici a její zachovávání, jistě potěší, že celá polovina z nich patří mezi juniory. „Dnes se do závodu zapsalo pětačtyřicet dětí, stejný počet mužů a dvě ženy. Kroužky pod naší organizací, které vedeme nejen ve Slavkově, ale i v Hruškách, Brankovicích a Bučovicích, navštěvuje každý rok v průměru mezi padesáti až šedesáti dětmi. To je velmi dobrý počet. Během školního roku s nimi podnikáme řadu akcí, které vrcholí právě dnešní soutěží. Program mají pestrý, a proto si myslím, že je to baví," míní jednatel místní organizace Moravského rybářského svazu, která závody pořádá, Petr Zvonek.

Děti si závody očividně skutečně užívají. Přece jen v nich na rozdíl od mnoha jejich učitelů ještě přetrvává soutěživý duch. „Tak ty už to máš asi v kapse," říká jeden z rozhodčích, když přeměřuje další úlovek Matěje Šenkyříka. Ten stejně jako ostatní účastníci dnes poprvé nahodil prut už v sedm hodin ráno. „Už jsem chytil pět kaprů, všechny nad padesát centimetrů. K rybařině mě přivedl bratranec a hned mě to začalo bavit. Někdy se dlouho čeká, ale když zabere nějaký velký kus, je to najednou dost velký adrenalin," zmiňuje Matěj.

Slova rozhodčího se pak potvrdí krátce po dvanácté, kdy se vyhlašují výsledky. Matěj se ziskem 255 bodů svou kategorii jasně ovládl. Kromě poháru si jako cenu odnáší i nový prut. Z mladých rybářů ale nikdo nepřijde zkrátka, ceny za účast jsou připravené pro všechny.

Systém hodnocení je prostý. „Za plevelnou rybu je jeden bod a za ušlechtilou jeden za centimetr délky. Co se stane s úlovkem, záleží na rybářích. Děti většinou rybaří stylem chyť a pusť, protože jsou tak vedené z kroužku. U dospělých je to na jejich zvážení: dnes se chytá normálně podle platných rybářských řádů," vysvětluje Zvonek.

Svoje úlovky pouští zpátky třeba Jiří Myška. Bohužel jich zatím tolik není. „Dnes to jde opravdu skvěle, kromě jednoho kapra tahám jen cejny," povzdechne si ironicky. Rybaří prý odmalička, nicméně ve Slavkově je na závodech poprvé. „Jindy se mi daří víc, na závodech jsem chytil i kapra, který měl sedmdesát centimetrů," podotýká Myška.

Dřív i 150 rybářů

Letošní klání ve Slavkově je v pořadí sedmé novodobé. „To znamená, že jde o společný závod dětí a dospělých. Kdysi se tu konaly i větší: v sedmdesátých a osmdesátých letech sem pravidelně přicestovalo na sto padesát rybářů. Nádrž vybudoval majitel někdejšího cukrovaru. Tehdy měl rozlohu asi jedenáct hektarů. Tři ale musely později ustoupit stavbě obchvatu Slavkova. Po následné revitalizaci byla nádrž pro lov dravců a kaprů několik let hájená. Když se však opět mohlo lovit, závody se sem vrátily," popsal Zvonek jejich historii.

Do té se jako vítěz letošního ročníku nakonec zapsal Antonín Pelka, který nasbíral 538 bodů. Poskládané za sebou by všechny jeho úlovky za šest hodin vytvořily řadu víc než pět metrů dlouhou.