Šišlání, potíže se sykavkami nebo zapeklitými slovy jako řeřicha. To jsou problémy, které si do školních lavic odnáší mnoho dětí z Vyškovska.

Na sedmasedmdesát školek tam připadá sedm logopedů, tedy odborníků, již se odstraňováním vad řeči zabývají. Pomáhají jim také učitelky v mateřinkách. Nemají ale na děti už tolik času jako v minulosti, protože jim provozovatelé škol zkracují úvazky.

„Naše dvě učitelky se kvůli tomu míjejí. Jedna táhne sama celé dopoledne, druhá zase odpoledne. Na logopedickou prevenci tak zbývá strašně málo času. Chvilky na cvičení krademe třeba po obědě, kdy někteří předškoláci už nespí,” potvrdila ředitelka školky v Tučapech Alena Klčová.

A tak se stále častěji stává, že se vady řeči u dětí nikomu nepodaří do nástupu na základní školu odstranit.

Ve městech už je situace trochu lepší. „U nás pracuje logopedická asistentka. Máme také vynikající spolupráci se speciálním pedagogickým centrem,” pochvaluje si například ředitelka mateřské školy v Ivanovicích na Hané Iva Hrozová.

V současnosti funguje na Vyškovsku šest logopedických tříd. Podle odborníků to je málo. „V každé velké mateřské škole by mohla být jedna logopedická třída, aby děti nemusely docházet k logopedům jinam. Ale brání tomu nedostatečná vzdělanost učitelek. K logopedické výuce musejí mít alespoň bakalářské vzdělání. Ale mnohým se už znovu studovat nechce,“ vysvětlila pracovnice Speciálního pedagogického centra pro děti s vadami řeči ve Vyškově Helena Kolbábková.

I tak je podle ní v okrese ještě situace v porovnání s jinými regiony relativně dobrá. „Například Znojmo má jen jedinou klinickou logopedku a dvě pracovnice speciálního centra na devadesát mateřských školek.

Děti, které by u nás měly kvůli těžké vadě řeči většinou odklad školní docházky, na Znojemsku do školy jdou, protože není dost míst v logopedické ambulanci. U nás je na šestasedmdesát školek sedm logopedů,“ doplnila.

V tomto hodnocení je s ní zajedno i její kolegyně Lenka Ondáková. „Pravidelně zajíždíme do všech šestasedmdesáti školek a čtyř základních škol. Například v letošním roce jsme my dvě vyšetřily kolem kolem patnácti set dětí po celém okrese,“ vypočítala Ondáková.