Stavební úřad ve Vyškově totiž vydal rozhodnutí o umístění stavby a určil konkrétní parcely, na kterých bude kanalizace s čističkou odpadních vod stát. Kdy však začne obec stavět, zatím jasné není. Vše totiž závisí na dotacích od ministerstva zemědělství.

O územní rozhodnutí si obec zažádala už v červnu. „Umístění stavby je v souladu se schválenou územně plánovací dokumentací a vyhovuje obecným požadavkům na využívání území,“ vysvětlil rozhodnutí vedoucí stavebního úřadu ve Vyškově Miloslav Kramář.

Platnosti by mělo rozhodnutí nabýt začátkem října. „Jakmile to bude potvrzené, pokusíme se co nejrychleji vyřídit stavební povolení, podáme si žádost a doufáme, že to stihneme do konce roku,“ řekl starosta Lulče Petr Halas.

Obec zatím neví, na kolik přesně stavba kanalizace a čističky vyjde. Už teď je však jasné, že se částka bude pohybovat v desítkách milionů korun. „To samozřejmě z našeho rozpočtu nemůžeme zvládnout. Jakmile budeme mít stavební povolení, počkáme si na vhodný dotační titul a budeme žádat o dotace. Bez nich bohužel stavět nezačneme,“ povzdechl si starosta.

Prozatím tak obec řeší kanalizaci provizorně. Minulé vedení se dokonce rozhodlo místo centrální kanalizace zkusit zavést používání malých domovních čističek vody, jenže tento plán ztroskotal. Desítky čističek za sedm milionů korun zůstaly nenainstalované, obec totiž nedostala na projekt povolení. Zůstal jí tak kromě sedmdesáti přístrojů také úvěr šest set tisíc korun ročně.

Obec se teď čističky snaží prodat. Jenže zájemců moc není. „Oznámení o prodeji čističek jsme vyvěsili na web, možná potřebujeme udělat větší reklamu,“ míní zastupitel a bývalý starosta Lulče Josef Vlach. Právě za jeho vedení Luleč čističky nakoupila.

Čističky nemají víka a hlavně dmychadla. Zastupitelé kvůli tomu snížili cenu z původních pětadvaceti na dvacet tisíc korun za jednu, přesto zatím přístroje leží v obci bez využití. „Několik zájemců jsme měli, ale prodat se nám zatím nepodařilo nic. Některé dostali místní obyvatelé, protože jsme se dohodli, že pro ně budou zdarma. Jednu jsme poskytli do novostavby,“ řekl starosta Halas.

O tom, zda obec cenu čističek ještě sníží, zatím neuvažuje. „Každopádně to není moje rozhodnutí, ale rozhodnutí zastupitelstva, takže se ještě uvidí, zda budeme tuhle otázku probírat,“ dodal Halas.

Stavbu centrální kanalizace chystají i další obce na Vyškovsku. Stejně jako Luleč, i jejich představitelé řeší problém, jak nutnou investici zaplatit. Například v Brankovicích měli štěstí a s žádostí o dotaci uspěli. „Předběžný rozpočet je sto padesát milionů korun. Ze zkušeností okolních obcí ale očekáváme, že cena výrazně klesne při výběrovém řízení. Přislíbená dotace od státu pokryje devadesát procent uznatelných nákladů,“ řekl už dříve starosta Brankovic Vladimír Procházka.