Sjezd na kladce na laně přes skalnatou část vodní nádrže Libuše připravili jeskyňáři z Prostějova. Ti jsou známí průzkumem jeskyní v Javoříčku a hlavně dosud nepřekonaným světovým rekordem zápsaným do Guinessovy knihy rekordů.

V roce 1998 slaňovali přes Labské údolí na laně dlouhém devět set čtyřicet tři metrů. „Od té doby pořádáme slaňování jednou do roka v lomu Výkleky u Přerova. Do Lulče nás pozvali tamní zastupitelé, kteří chtěli připravit nějakou letní atrakci. Zatímco ve Výklekách máme lano dlouhé čtyři sta metrů, tady jenom sto," popsal předseda speleologů Miroslav Vaněk.

A pochvaloval si: „Sice tady tolik nepracuje adrenalin, ale je zde moc pěkné skalnaté prostředí. Pro návštěvníky je to velmi atraktivní.“

Jako první se na kladku odvažuje Alena Juráňová. Přijela s rodinou z Otrokovic navštívit místní rodinu Kolaříkových a rozhodla se zpestřit si výlet přejezdem přes vodu. Na závěr jízdy se však svým pozadím noří do vody. „To máš z toho, že jsi zalhala, kolik vážíš,“ smála se rodina, když ji gumový člun přivezl zpět.

„Kdepak, jen jsem dal zbytečně velkou vůli pro smyčku,“ hájil ji jeskyňář.

Protože ale organizátoři hlásnou troubou oznamovali na druhou stranu lomu váhu klientů, aby se podle ní upravilo lano, mnohé zájemkyně se obrátily na podpatku a slaňování si rozmyslely. Namočit se podařilo i dalším. „Budu muset sedět u kiosku a čekat až uschnu, mám jediné kalhoty na celý víkend,“ smál se jeskyňář, který z člunu přepadl do vody.

S sebou do vody přitom stáhl i chlapce, kterého se právě snažil sundat z lana. „Nevadí, voda byla docela teplá, nemusel jsem se bát. Byla to sranda,“ smál se šestiletý Petr Steiner, který ani zdaleka nebyl nejmladším účastníkem.

„Hned, jak jsme natáhli lano, vyzkoušel si ho jako jeden z prvních tří a půlletý syn lulečského zastupitele Karla Osolsobě. Zatím nejstaršího muže jsme vezli ve Výklekách, měl sedmaosmdesát let. Nejtěžší měl zase sto třicet kilo,“ uvádí jeskyňář s přezdívkou Slim.

A jeho manželka dodává: „Sjezd na laně je paráda. Zvlášť ve Výklekách, kde je to nebržděné. Kam dojedeš, tam dojedeš a ze člunu tě pak sundají. Položíš se do vodorovné polohy, držšíš se kladky, koukáš na obláčky a svištíš,“ zasnila se. Na víkend ale v Lulči nezůstává. Před spaním ve stanu dává přednost návratu do Prostějova.

Kolem plotu sleduje odvážlivce spousta diváků a přemýšlejí, zda do toho taky půjdou. „Přišli jsme omrknout, jak to vypadá a nejspíš sem s rodinou přijdeme ještě v neděli,“ rozhoduje se Jana Kaščáková z Bruntálska, která tráví dovolenou v nedaleké chatce.

„Já ale nepůjdu. Nedávno jsem ve zprávách slyšela, že při podobném slaňování si nějaká padesátnice zlomila obě nohy,“ obává se jiná divačka.

Ale jeskyňáři se jen smějí. „Nikdo se nemusí bát. Do skály nikoho narazit nenecháme. Je tam dvojitá pojistka. Máme s tím opravdu dlouholeté zkušenosti,“ ujišťuje Vaněk. A tak další a další zájemci sahají do peněženky pro padesátikorunu a sviští nad pětadvacetimetrovou hloubkou lomu.