Mezi lyžaři z regionu je jedním z nejvyhledáva­nějších lyžařských středisek Stupava nedaleko Koryčan. „Areál leží v nadmořské výšce okolo čtyř set metrů a lyžaři si můžou vybrat jednu z pěti sjezdovek, z nichž jsou dvě červené a tři modré. Přepravu zajišťují čtyři vleky a pro noční lyžování máme kolem svahu rozmístěné umělé osvětlení. Lidé si své schopnosti můžou zlepšit v lyžařské škole a pro nejmenší je v provozu dětská školička," lákal provozovatel skiareálu Lubomír Orel.

Sněhová děla jedou na plný výkon tak, aby mohli na Stupavě co nejdřív zahájit sezonu. „Zasněžujeme a pomohlo nám i pár centimetrů přírodního sněhu. Zatím mrzlo dvě noci, uvidíme, jestli podobné počasí vydrží. Rádi bychom první návštěvníky přivítali už o víkendu," doufá Orel.

Další skiareál, který chce otevřít už tento víkend, je v Němčičkách na Hodonínsku. „Máme dvě červené sjezdovky, každou o délce tři sta padesát metrů. Lyžařům, kteří chtějí zlepšit své schopnosti, nabízíme výuku. Sněhová děla jedou naplno a zítra po jedné hodině odpoledne chceme sjezdovku otevřít. Letos jsme zmodernizovali rozjezd pro lyžaře a zrekonstruovali úložný prostor pro ukládání lyží a ostatních věcí," oznámil správce areálu Jaroslav Stávek.

Pohoří Chřiby nabízí lyžařům ještě další dva areály, oba v přibližné vzdálenosti čtyřiceti kilometrů od Vyškova. „K dispozici máme dvě sjezdovky. Červená má délku čtyři sta metrů a modrá sto metrů. Jsou tedy vhodné pro zkušenější i začínající lyžaře. Dva vleky mají přepravní kapacitu téměř dva tisíce lidí za hodinu a pro děti máme dětské lano o délce šedesáti metrů. Pokud nám to počasí dovolí, otevřít chceme týden před Vánoci," informovala majitelka skiareálu Osvětimamy Kamila Mynářová.

Zájemci můžou lyže vyzkoušet i v středisku Břestek. „Naše široká sjezdovka s mírným sklonem je vhodná především pro rodiny s dětmi a začínající lyžaře. Počasí nyní vypadá nadějně a pokud mrazy vydrží, rádi bychom měli přes vánoční svátky otevřeno," zmínil majitel zimního areálu Zdeněk Mendl.

Do čtyřiceti kilometrů od Vyškova se nachází ještě další dva areály pro lyžaře, které ale letos zůstanou zavřené. Jeden z nich se nachází v Uhřicích na Hodonínsku. Vlastní ho obec, která ale pro letošek nenašla nájemníka.

Smůlu mají i lidé, kteří chtěli vyrazit do Hořic. „Renovujeme techniku pro zasněžování a opravujeme budovu, ve které se nachází restaurace," podotkl Miloš Magda, který areál spravuje. Milovníci zimních radovánek se nebrání ani vzdálenějším destinacím. „Velmi dobře se dá zalyžovat také v Olešnici, která je mezi Brnem a Svitavami. Nejpohodlnější je ale sednout ve Vyškově na vlak a zajet si na Ramzovou. Hodně lidí jezdí také na Červenohorské sedlo," zmínil několik tipů lyžař Jan Alán z Vyškova.

Kam za sněhem

Vzdálenost nejbližších skiareálů z Vyškova v kilometrech:

Stupava 35

Osvětimany 39

Břestek 44

Němčičky 53

Zdroj: Průzkum Vyškovského deníku Rovnosti