„Jako jediná škola v republice máme třídu vybavenou páskovými diodami, které umožňují citlivě nastavit osvětlení v místnosti. Poněvadž jsme v této věci průkopníky, měli jsme poměrně dost práce s povolením užívání a schvalováním," uvedl starosta Letonic Jiří Skokan.

Škola, která letos přivítala rekordních osmnáct prvňáků, což je o polovinu víc než loni, se může pochlubit i dalšími novinkami. „V předchozích letech jsme rekonstruovali třídy. Ty se dočkaly nových podlah a dřevěného obložení stěn a také barevného nátěru interiéru. Nemocniční šeď totiž podle našeho názoru zrovna veselou atmosféru nepodpoří," konstatoval starosta.

Letos podle něj přijdou na řadu dveře. „Škola byla postavená v roce 1938 a dveře pocházejí z této doby. Jejich životnost se ale pozvolna chýlí ke konci. Letos proto pořídíme nové. V budoucnu se také chystáme na opravu fasády," doplnil Skokan.

Zkrátka ale nepřijde ani vybavení pro výuku. „Už delší dobu vlastníme pec na vypalování keramiky. Protože ale výrobky našich svěřenců mají občas až překvapivě vysokou úroveň, rozhodli jsme se tvoření z hlíny ještě podpořit. Chystáme se proto koupit hrnčířský kruh. Je to sice použitý kousek, ale pro naše potřeby bohatě stačí," řekla ředitelka školy Jana Spáčilová.

Přestože škole v současnosti počet žáků roste, plná ještě rozhodně není. „V příštím roce ještě očekáváme nárůst, ale potom asi zase přijde mírný pokles. Škola byla původně pro šestadevadesát žáků. Máme proto pořád kolem třiceti volných míst. Nebráníme se proto ani přijímaní přespolních dětí," dodala ředitelka letonické školy.