Lidé dnes už totiž míří spíš do větších muzeí s interaktivními výstavami a audiovizuální technikou.

Na to však malá muzea nemají peníze. Musejí tedy hledat jiné způsoby, jak nalákat lidi. „Letos se nám vydařil nápad s prázdninovými dílničkami pro děti. O ty byl opravdu zájem. Jinak jsme na tom s návštěvností podobně jako loni, i když srpen ještě nemáme spočítaný,“ uvedla ředitelka Muzea Vyškovska Monika Pelinková.

Větší zájem projevují lidé o výstavy, které mají vztah k jejich okolí. Proto se právě na ně regionální muzea zaměřují. „Chystáme výstavu Osobnosti Vyškova. Její součástí bude také animační program. Návštěvníci dostanou listy, které je uvedou do výstavy, aby nebyli odkázaní jen na popisky u exponátů. Čeká je také kulturně vzdělávací program,“ vysvětlila další novinku Pelinková.

Zájem je podle ní o výstavu, která se týká cestovatele Aloise Musila. „V tomto případě jde o trvalou expozici. Chystáme ale její nový návrh a rozšíření. Kolik na ni letos přesně přišlo lidí, to bohužel říci nemůžu, protože vstupenka platí pro všechny stálé expozice našeho muzea,“ dodala Pelinková.

Pod správu Muzea Vyškovska patří i muzeum na bučovickém zámku. Také tam se potýkají s menším zájmem lidí. „Snažíme se alespoň přizpůsobit otvírací dobu muzea, když jsou na zámku nějaké akce. V některých případech třeba umožníme bezplatný vstup,“ poznamenala Pelinková.

Hned dvě muzea mají ve Švábenicích. Jedno se nachází ve věži kostela svatého Michala a druhé zřídili v budově staré školy. I když mají otevřeno jen tři hodiny týdně, najde si do švábenických muzeí cestu na dva tisíce lidí ročně. „Někdy se tady zastaví lidé až z Prahy, ale většinou kvůli tomu, že sjedou z dálnice. Kromě místních často přichází Brňané a Slavkované,“ řekl správce muzea Libor Pištělka.

Z vlastních zdrojů

Předměty na výstavy si Libor Pištělka shání převážně ze svých zdrojů. „Kromě jedenácti výstav byly všechno moje materiály. Čtvrtého září jsem otevřel čtyřiapadesátou výstavu, tentokrát o patronu české země, svatém Václavovi,“ uvedl Pištělka.

Ve švábenických muzeích je dobrovolné vstupné. Co se vybere, stačí pouze na údržbu, případně malou reklamu. O úhradu nákladů na energie a pojištění se stará obec. „Potřebovali bychom novou střechu. Na té staré jsou už hodně shnilé trámy. A kdyby se podařilo přistavět druhé patro, vytvořil bych tam výstavu betlémů, kterých mám přes šest set. Všechno ovšem záleží na tom, jestli získáme nějakou dotaci,“ povzdechl si Pištělka.

S letošní sezonou je naopak víceméně spokojený správce vyškovského Muzea letecké a pozemní techniky Antonín Venský. „Letos přišlo asi o tisíc lidí víc než loni, a to jsme zatím ještě neskončili. Už to ale rozhodně není takové, jako kdysi,“ řekl Venský.

Přímo Vyškované podle něj o muzeu moc neví, a tak hodně návštěvníků tvoří lidé odjinud. „Vyplácí se nám reklama, do které jsme dřív investovali. Pořádáme také muzejní noc nebo den otevřených dveří pro děti. Především ale nabízíme ucelenou sbírku vojenských letadel,“ podotkl Venský.