Přes holé pole po žních právě prchá zajíc. Drobný býložravec zřejmě tuší, že u Zbýšova brzy vypukne bitevní vřava, u mlýnského náhonu tak v následujících desítkách minut nebude bezpečno. „Nejlepší výhled je támhle za ořechem," nabádá mě křižácký pár několik kroků od říčky Litavy.

Právě po ní se ke zbýšovskému splavu pomalu blíží lodě plné dětí v kostýmech husitů. Vyrazily z Hrušek a jejich rodiče už bezmála hodinu postávají u pevnosti křižáků, kteří už osnují plány proti všem pohanům a kacířům. Tohle setkání tváří v tvář však bude hlavně o dobré náladě a legraci. „Děti coby husité představují dobro, připravené mají balónky naplněné vodou. Rodiče jim vyrobili kostýmy, zbraně ze dřeva. Na lodích má sedět okolo padesátky dětí," poznamenává starosta Zbýšova Jaroslav Žalkovský.

Nejprve pláž Omaha

Akce se v podobném duchu koná už popáté. „V předchozích letech jsem se účastnila na loďkách, letos už pomáhám jako zdravotník. Je fajn, že každý rok je tematicky jiný," zmiňuje Zuzana Borovská ze Zbýšova s křížem, tentokrát zdravotnickým, na prsou.

Setkání i letos iniciují zbýšovští dobrovolní hasiči. „Před pěti lety se rozhodli, že udělají akci tematicky inspirovanou vyloděním v Normandii. Stloukli si loď, vzali na ní několik dětí a pobavili přihlížející diváky. Další rok přišli s jiným tématem. Měli jsme tak postupně třeba indiány bojující proti kovbojům, Galy proti Římanům. Každým ročníkem ladili detaily. Děti navíc na cestě po vodě čeká hned několik soutěží," připomíná starosta.

Čekání u splavu však zatím pokračuje. Malí kališníci si totiž ještě vyžádali přestávku na čůrání. Zatímco to původně vypadalo na dva až tři caparty, ven z lodi nakonec chce početná skupinka. Aby také ne, na břehu totiž leží beranidlo, které budou při dobývání pevnosti potřebovat. Dospělý doprovod dál neztrácí dobrou náladu. „Ale no tak! To není zrovna slovník z Kouzelné školky," upozorňuje s úsměvem jeden z tatínků na peprnější slůvka kormidelníka.

Za vysokým rákosím už jsou mezitím slyšet křižáci. Své výhružky na dálku myslí vážně, právě totiž u kůlu upálili reformátora mistra Jendu Kachnu. Diváci se dál výborně baví. „Hasiči chtějí akcí zároveň dětem poděkovat. Máme totiž tři družstva malých hasičů. Myslím, že teprve druhým rokem soutěží a už některá významná klání vyhrála. Počasí vyšlo, těší mě, že chodí lidé také z okolních vesnic," poukazuje Žalkovský.

Dámy s olovem

První loď přijíždí. „Kde je vás víc? Tohle nás má ohrozit?" ptá se sebevědomě král Zikmund Lucemburský stojící po boku svých dvorních dam. „Pevnost jen tak nedáme. Společně s ostatními dvorními dámami liju na protivníky olovo," varuje Linda Šponerová ze Zbýšova a ukazuje na nádoby plné vody. Vyjednávání s flaškou rumu zdá se výsledek nepřineslo.

Vzduchem tak létají první balónky. „Bacha, na novou fasádu," upozorňuje na z papíru vytvořenou pevnost jeden z vojáků. Kdo vyhraje, je jasné. Teď už jen zbývá rozřešit otázku, kdo se hrou na vojáky baví víc. Děti, nebo dospělí?