„Už v osmnácti letech jsme závodili za muže, měli jsme dobré výsledky. Nominace na hry se vyvíjela, z mužů měli jet tři závodníci, z žen pak celé družstvo," vzpomíná dnes devětačtyřicetiletý bývalý gymnasta.

Startovat na olympijských hrách se mu v jeho sportovní kariéře tak bohužel nepodařilo. Při první příležitosti za to mohly právě politické události, konkrétně odveta za to, že některé západní země v čele se Spojenými státy bojkotovaly předchozí hry v Moskvě. „Náhradní soutěž ve sportovní gymnastice se v roce 1984 konala v Olomouci, tehdy jsme ji nazývali Los Olomouc. Další olympiáda se o čtyři roky později konala v jihokorejském Soulu. Podmínkou účasti byla nominace mezi dvanáct nejlepších gymnastů v Evropském poháru. Kvalifikace se mi podařila splnit, ale zúčastnit jsem se pro zranění kolene nemohl. V době konání další olympiády v Barceloně v roce 1992 jsem už působil v zahraničí u oddílu Eintracht Frankfurt. O účast jsem už nebojoval," připomíná Höfer.

Podle výsledků by nicméně na olympiádě, na které se stal největší hvězdou domácí atlet Carl Lewis, určitě nebyl pouze do počtu. Ve stejný rok bojkotu byl druhý na československém mistrovství, mistrem republiky se pak stal pětkrát po sobě v letech 1985 až 1990. „Tehdy to bylo ve dvanáctiboji, respektive se cvičily na šesti nářadích povinné a volné sestavy. Proto dvanáctiboj. Buď všechno, nebo nic. Takže gymnasta musel být všestranný. Navíc stačilo, aby měl třeba lehce naražený malíček a v určité disciplíně ho to limitovalo. Takže byl konec nadějí," poznamenává.

Menšího zadostiučinění se dočkal v polovině letošního května, když byl pozvaný na pražské setkání sportovců, kteří měli být do města andělů nominovaní. Na vzpomínkové akci se setkal i s gymnastkou a sedminásobnou olympijskou vítězkou Věrou Čáslavskou (na fotografii - pozn. red.). Za temný den v dějinách českého sportu se současný předseda Českého olympijského výboru za své předchůdce omluvil.

Účastník čtyř mistrovství světa a dvou mistrovství Evropy je dnes ředitelem vyškovské Základní školy Purkyňova. Spíš než o sobě, hovoří raději o své škole, která je zaměřená právě na tělesnou výchovu. „Sportovní zázemí se podařilo zkompletovat na opravdu velmi dobrou úroveň. Tradiční sportovní odvětví zpestřujeme i zařazováním netradičních aktivit, jako je třeba kroket, badminton, baseball, pétanque a samozřejmě i prvky sportovní gymnastiky," usmívá se Höfer.

Prioritou školy v oblasti jsou také zásady zdravého životního stylu. „V našem školním vzdělávacím programu máme na prvním stupni předmět Výchova ke zdravému životnímu stylu, na který na druhém stupni navazuje předmět Péče o zdraví. Zaměřené jsou jedenkrát týdně na správné držení těla, zásady regenerace, zdravou výživu, pitný režim i třeba prevenci kouření," dodává ředitel školy.