„Později mě přivedl ke zdejšímu učiteli, panu Homolovi a začala jsem tak navštěvovat Základní uměleckou školu ve Vyškově. Tam jsem chodila od třetí třídy základní školy až do třetího ročníku na gymnáziu,“ vzpomíná vyškovská rodačka, která po vystudování gymnázia odešla studovat do Brna na Masarykovu univerzitu obory Sdružená uměnovědná studia, genderová studia a sociální antropologie.

Sociální témata

Svou tvorbu charakterizuje jako malbu s přesahem. „Často jsou to věci abstraktní na první pohled, ale mají určitou podvědomou rovinu, ve které reflektuji nejrůznější sociální témata. Třeba genderové problémy, subjektivní prožívání sociální reality, nejpalčivější problémy. Když se cítím frustrovaná tím, co se děje, ať už se jedná o globální problémy nebo problémy jednotlivých lidí. Nežijeme totiž ve vakuu a jsme ovlivňovaní vším, co se děje kolem nás,“ popisuje svou tvorbu Magdaléna.

Inspiraci čerpá zejména ve volných chvílích po brněnských kavárnách a hospůdkách. „Mám to štěstí, že kolem mě pohybuje mnoho kreativních a nadaných lidí, kteří mají chuť se i v dnešní době v umění prosadit a přinést do zatuchlého rybníku české kultury nádech novoty. Většinou tito lidé pocházejí právě z oborů jako sdružená uměnovědná studia, teorie interaktivních médií, managementu v kultuře nebo z dějin umění,“ říká umělkyně.

Momentálně Magdaléna pracuje jako art direktorka a členka kreativního týmu Fresh Fleshe. „Což je jednodenní umělecká akce dosud pořádaná v Praze, která probíhá vždy jednou za dva měsíce a dává prostor mladým umělcům. Jedná se o multimediální platformu, na které vystupují kapely, své práce vystavují malíři i sochaři. Je tam několik bloků, od živých vystoupení kapel, divadla až po vizuální stránku, která obsahuje jak malby, tak statické věci, video tvorbu i filmovou tvorbu,“ vysvětluje umělkyně.

Magda se k této práci dostala spíš oklikou. V roce 2009 se sama akce zúčastnila a měla na ní vystavené své práce. Setkání ji zaujalo a chtěla něco obdobného uspořádat v Brně. „S kamarádkou ze studií jsme uvažovaly, že v Brně uspořádáme akci, která by představila mladé umělce a mladé umění samotné, protože nám to chybí. Spojila jsem se s hlavním organizátorem, který mě odkázal na další lidi. Ti mi nabídli spolupráci. Neváhala jsem ani chvíli a nabídku jsem s radostí přijala,“ tvrdí nadějná výtvarnice.

Vzhledem k tomu, že organizátoři Fresh Fleshe chtějí proniknout i právě do Brna, tak Magdalénu a její kamarádku požádali, jestli by nesestavily kreativní tým. Spolupracují se spolužáky z teorie interaktivních médií a uměnovědy. „Musíme najít prostory a také máme na starosti programovou složku. Pražská dramaturgie posbírá přihlášky od všech umělců a až jsou známí, tak vytváří programovou skladbu akce. Také hledáme scénografa, staráme se o scénografii a o celkový průběh akce,“ popisuje svou práci art direktorky Magdaléna.

Jak sama přiznává, práce je časově velice náročná. Do budoucna by se chtěla věnovat organizování kulturních akcí, výstav, koncertů, případně managementu kulturních akcí nebo kurátorské praxi. „Samozřejmě bych se chtěla věnovat i samotnému umění. Momentálně mám sice rozdělaných pár obrazů, ale velmi mě zaměstnává příprava Fresh Fleshe a ukončení mého studia,“ říká Magdaléna.

Jak sama o sobě říká, je typický kavárenský povaleč, ale přesto si udělá čas a ráda chodí na koncerty, hudební festivaly, navštěvuje galerie a ráda čte. Jejím oblíbencem je japonský spisovatel Haruki Murakami, který píše napůl surrealistické romány, s existencionálním přesahem. Co se týče poslechu hudby, má velmi ráda alternativní hudbu, hlavně elektronickou.

Další díly seriálu Mladé talenty Vyškovska najdete ZDE

MILADA ZEMANOVÁ