Po přívalových deštích, které po včerejšku třikrát krátce po sobě udeřily v Moravských Málkovicích, je tamní sportovní areál stále pod vrstvou bláta. Už za dva týdny se tam přitom má odehrát většina programu Sjezdu rodáků. Stihne obec vše uklidit?

„Pozvali jsme přes pět set rodáků z celé republiky a dokonce i ze Slovenska. Děláme vše pro to, abychom je nezklamali. U tenisového kurtu se musí počkat, až bláto vyschne, aby se dalo strhnout. Jinak už ale většinou všechno uklidili zemědělci,“ řekl starosta Jan Bouda.

Právě zemědělci na pole na kopečku nad rybníkem na jaře naseli mák. Ten ale ironií osudu nevzešel kvůli suchu. Jako jediná náhradní plodina, která je podle rolníků schopna časovou ztrátu dohnat, je kukuřice. A jejím řídkým porostem pak spláchl déšť zeminu. Nepomohl ani ochranný pás ječmene.

Farmáři ale tvrdí, že za problémy nemohou. „V minulosti zde rostla bez problémů řepa i kukuřice. Ale podepsala se nešťastná souhra náhod. Během půl hodiny napršelo pětatřicet milimetrů v kombinaci s ledovými kroupami a silným větrem. Jsem přesvědčen, že na vině je také obecní úřad, který nechal špatně vyspádovat parkoviště právě směrem ke kiosku,“ vysvětlil agronom zemědělského družstva Haná Alois Hanáček.

Starosta se ale kategoricky brání: „V žádném případě s tím parkoviště nemá nic společného. Hlavní proud bahna šel kolem rybníku, přes parkoviště se přelily jen zbytky,“ říká Bouda.

Průtrž mračen poškodila většinu sportovního areálu, ale koupaliště je už v provozu. „Vyměnili jsme obě čerpadla, která zničil asi zkrat při bouřce, a podařilo se nám koupaliště zprovoznit. Své požehnání nám už dali hygienici, a tak všechny zájemce rádi na našem koupališti uvidíme,“ přidal pozvání Bouda.