Zařízení, které vede, stejně jako další podobná řízená krajem, totiž o navyšování počtu pracovníků nemůžou rozhodovat sama. „Zřizovatel nám určuje, kolik peněz má jít na platy. Částka v rozpočtu pak přímo odpovídá počtu pracovníků, které máme. Takže i když se v některé oblasti ušetří, neznamená to, že díky tomu můžu přijmout nového zaměstnance," vysvětlil Ševela.

Nejde ovšem o jediný domov pro starší lidi v regionu, který trápí personální problémy. A v poslední době se nejedná jen o nedostatek peněz, co brání navýšit počet zaměstnanců. Vědí o tom třeba v Domově u zámku v Ivanovicích na Hané, který je soukromým zařízením. „Musíme plnit standardy, takže pokud nám chybí člověk, přijmeme nového zaměstnance, co nejdřív to jde. Nicméně obecně je nedostatek personálu, a pokud se uvolní místa, není jednoduché je zaplnit. Nezaměstnanost klesla a lidé si můžou víc vybírat," komentoval situaci ředitel Domova u zámku Pavel Herajt.

Lákadlo? I školka

Aby nalákal nové pracovníky, snaží se jim nabízet různé výhody. „Teď můžeme zabezpečit bydlení. Zaměstnanci platí minimální nájem a poplatky za služby. Do budoucna bychom chtěli také vytvořit mateřskou školu, abychom do zaměstnání přilákali maminky," objasnil ředitel ivanovického sdružení.

I soukromé domovy důchodců rovněž tíží nedostatek peněz. Jak poznamenal Herajt, nedostávají takové dotace jako příspěvkové organizace. „Nyní to například vypadá tak, že do konce roku 2011 jsme zaregistrovali sociální službu Domov pro seniory s kapacitou pětatřiceti uživatelů, na což dotaci zatím dostáváme. Vzhledem k potřebnosti pobytových sociálních služeb pro starší lidi jsme ale rozšířili její kapacitu a na toto navýšení už nám Jihomoravský kraj nic nedává," řekl Herajt.

Přispívat ovšem můžou také města. Třeba ve Vyškově to funguje tak, že domov musí mít zaregistrované sociální služby a ty pak zařazené v akčních plánech, přičemž předtím musí splnit určitá kritéria. Od příštího roku bude navíc město rozhodovat podle další podmínky. Zařízení pro starší lidi budou muset plnit určité ukazatele. „Domovy nemůžeme z objektivních důvodů zcela financovat, vyčleňujeme však na jejich podporu částku z rozpočtu. Na příští rok jsme schválili deklaraci spolufinancování registrovaných sociálních služeb ve výši přes čtyři a půl milionu korun," sdělil vedoucí kanceláře starosty a tajemníka ve Vyškově Stanislav Kolařík.

Sdružení Domov u zámku pak dostává peníze od Ivanovic na Hané. Nejde však o žádné velké částky. „Přispěli jsme třeba na nákup dvou polohovacích lůžek. V loňském roce jsme dali asi pětadvacet tisíc na nákup schodolezu," sdělil starosta Ivanovic Vlastislav Drobílek.

Navzdory nedostatku peněz se ale domovy stále snaží zlepšovat svoji nabídku. „Chtěli bychom stavět nový pavilon pro dvanáct lidí a alespoň tímto způsobem v budoucnu rozšířit registraci našich služeb," sdělil Herajt.

PAVLÍNA VÁŽANOVÁ