Přestože nepatří Moravskému rybářskému svazu, na pracích se budou podílet i jeho vyškovští členové. „Čeká nás například kácení keřů na březích. V listopadu se pak vysoutěží firma, která nádrž odbahní. Akce vyjde asi na šest milionů. Zaplatí ji vyškovská radnice. Předpokládáme, že se už v prosinci nebo lednu dodavatel pustí do práce. To, že bahno zamrzne, jen prospěje. Půjde s ním lépe manipulovat," vysvětlil předseda vyškovských rybářů Radoslav Kotík.

K investici radnice přistupuje i proto, že po odbahnění mladšího z dvojice sousedních vyškovských rybníků, Velkého Kačence, splaveniny a sedimenty z malého znehodnocují nedávné práce právě na větším z vodních děl. Město kolem něj navíc nechalo vybudovat i cyklostezku, po které se lidé bez problémů dostanou k Malému Kačenci. „S dcerou k rybníkům jezdíme na kole, chodíme na procházky. Je pravda, že na něj není příliš vábný pohled. Slušela by mu úprava, aby zapadl do okolního prostředí," myslí si Vyškovanka Renata Plhalová.

Zvou k Jandovce

Práce mají být hotové v dubnu. „Rybník necháme odbahnit poprvé v jeho historii. Odvoz vytěžené zeminy a její rozložení pak zajistí dodavatel. V souvislosti s odbahněním počítáme také s úpravou břehů a revitalizací okolí," popsal vedoucí vyškovského úřadu kanceláře starosty a tajemníka Stanislav Kolařík.

Podobně jako Kačenec ani vyškovská nádrž Jandovka není podle rybářů v uspokojivém stavu. „Mimo odbahnění vyžaduje zpevnění břehů a kompletní rekonstrukci hráze," podotkl Kotík. Kdy se zásahu dočká, ale zatím neví.

Naopak známý je termín výlovu Jandovky. Zájemci na něj můžou vyrazit v sobotu. Začne v sedm ráno. „Ryby odvezeme do sportovních vod, lidé ale zkrátka nepřijdou. Ke koupi nabídneme kousky z Vysočiny. Za kilo kapra zájemci zaplatí pětaosmdesát, za amura pak sedmdesát korun," pozval Kotík.

Ve sportovních vodách už jsou i ryby z Malého Kačence, který bylo kvůli vytěžení také potřeba vylovit. Přihlížet tomu lidé mohli minulou sobotu. Dalšího výlovu se tam ale hned tak nedočkají. „Předpokládáme, že ho budeme pořádat už jen jednou za dva roky. Chceme nechat tamní ryby dorůst do konzumní velikosti," přiblížil Kotík.