Reportáž

Přestože je Manerov jednou z nejmenších obcí na Vyškovsku, je tam hodně družná chasa. „Pořád se tu něco děje. Maminy založily spolek Kaštánek, vloni vzniknul folklórní soubor Koštéř, slavíme ostatky, máme za sebou už šestery hody, teď máme i nové vlastní kroje, chlapi hrávají pohádku,“ vypráví obyvatelka Soňa Adámková. A k tomu ještě radnice připravila novou slavnost, kde budou Manerováci bavit Manerováky. Předvedou se všechny věkové kategorie.

Starosta obce Bohdalice-Pavlovice, pod níž Manerov spadá, Jan Hrežo vyzývá všechny, kdo to zvládají, aby se modlili za pěkné počasí. A už na pódium nastupují děti s Hanáckou besedou. Potom začíná štrúdlový festival. Porota vybraná z nejmlsnějších chlapů vyhlašuje hospodyni s nejchutnějším štrúdlem. Vyhrálo tvarohové těsto Pavly Novické. „Čtvrt kila tvarohu, sto gramů másla, dvě stě padesát gramů mouky, půl prášku do pečiva, citronová kůra a jeden žloutek. Těsto necháme půl hodiny odpočinout. Mezitím uvaříme pudink. Na rozválené těsto natřeme tenkou vrstvu pudinku. Je možné přidat i džem. Dáme ochucená jablka, rozdrcené piškoty a drcené ořechy,“ prozradila recept šťastná vítězka.

Přestože nebe začíná hrozivě potemňovat, smích pod kaštanem neustává. Místní lidový umělec totiž recituje básničku Na samém krajíčku Hané, tu našu dědinku máme.

Pak nastupuje Kostéř, který předvádí pásmo Deň na Hané. V okamžiku, kdy zpívá Me se nedáme, začínají dopadat první těžké kapky. Manerovští Hanáci se ale také nedávají. Půlhodinkovou přeháňku přečkávají v hospůdce a pak se těší na další program. I ten má recesistický nádech. Chlapi soutěží v pojídání tvarůžků. „Je to umělecká disciplína. Nejde o kvantitu, ale o kvalitu. Přidělené kolečko musí soutěžící sníst za splnění několika rituálních úkonů. Porota hodnotí třeba lačný pohled, elegantní nakrojení a nabodnutí na vidličku, převalování po jazyku a další,“ představuje disciplínu jeden z hlavních organizátorů, místostarosta Jiří Novotný.

Vítězem se stává pan Novický, takže manerovští chalupáři mají v rodině hned dvě ceny. Následuje soutěž v pití piva na rychlost. Utkávají se pětice pijáků. Vítězové jednotlivých kol postupují do finále. To s přehledem vyhrává starosta Jan Hrežo.

Zábava ale ještě ani zdaleka nekončí. Účastníci prvních kaštanových slavností se až do rána budou bavit s dechovou hudbou Petrovankou z Moravského Krumlova.