„Dorazily k nám v pondělí. Už mají přístup do všech prostor svého výběhu, ale do otevřené části se ještě neodvážily. Pořád jsou trochu opatrné, drží se spíš u sebe a uvnitř. Oddělili jsme je od skupiny, ve které dosud žily. Je to pro ně velká změna," prohlásila zástupkyně ředitele Zooparku Vyškov Dagmar Nepeřená.

Na středeční druhou hodinu je naplánované slavnostní otevření expozice. Zoopark tak bude po olomoucké druhou zoologickou zahradou u nás, která se může opičkami z Jižní Ameriky pochlubit. „V první fázi expozici obsazujeme třemi malpami plačtivými. Jsou to tři samečci, bratři narození mezi roky 2010 a 2012. Vypadají hodně podobně, zbarvením i velikostí. Možná, že s rozeznáváním budeme mít trochu problém," usmívala se Nepeřená.

Expozice je umístěná v původní části zooparku, na volném prostoru, který vznikl zbouráním nevyhovující voliéry dravců. Jedná se o kombinaci zděného zázemí o dvou místnostech, z nichž jedna je vyhřívaná, a venkovního výběhu. Do druhé místnosti teplo prosakuje, slouží tak pro postupný přechod z tepla do venkovní zimy a obráceně. „Potřebují minimálně dvacet stupňů Celsia. Obě místnosti jsou pohledové, každá z opačné strany. Problém je trochu v tom, že sklo hodně zrcadlí, budeme tak muset instalovat nějaké stínidlo," poznamenala zástupkyně ředitele s tím, že mezi místnostmi je ještě jedna určená pro ošetřovatele.

hbité ruce malp pomáhají
Chytrosti opic si všimli i lidé, kteří roku 1979 založili společnost Helping Hands: Monkey Helpers for the Disabled, Inc, která malpy odborně cvičí a následně bezplatně zapůjčuje tělesně postiženým lidem ve Spojených státech, jako asistenční zvířata na pomoc při jejich každodenních činnostech.

Podle vedení atrakce si návštěvníci v minulosti přáli vidět také nějaká zajímavá exotická zvířata. Marketingový pracovník zooparku Petr Bláha upozorňuje, že není vždy jednoduché skloubit zaměření zahrady s přáním návštěvníků. V oblíbenost opic však věří, jejich zázemí je podle něj nadstandardní. „Je vybavené vodou, odpady, elektřinou, větráním, vyhříváním i úložným prostorem. Plocha je zatravněná a osázená keři. Nechybí ani velké balvany a samozřejmostí je také množství kmenů stromů a větví potřebných k přirozenému pohybu chovaných zvířat," připomněl Bláha.

Malpy jsou citlivé na lidské choroby, proto pracovníci zahrady venkovní výběh obehnali malou ohradou, aby návštěvníci nepřistupovali přímo ke kleci. Těm to ovšem nevadí. „Už jsme opičky viděli, jsou skutečně moc pěkné a hravé. Zajímavý je jejich dlouhý zatočený ocas, na kterém se houpají," všimla si třeba Romana Škorbáková z Rožnova pod Radhoštěm, která přijela do zooparku s rodinou na celý den.

Podle Nepeřené může být malpa i nebezpečná. „Má docela velkou sílu v rukách. Takže kdyby k ní třeba dítě natáhlo prsty, mohla by si myslet, že něco dostává, hmátnout po ruce dětského návštěvníka a klidně ho poranit," upozornila.

Oceňuje však především jejich chytrost. „Neustále potřebují nějaké podněty. Pokud je nadstandardní venkovní výběh časem omrzí, najdeme pro ně i něco jiného. Například různé aktivizační programy, kdy jim dáme třeba staré oblečení nebo papírové ruličky, a ony si s tím budou hrát," ujistila Nepeřená.