Kolik je ve vyškovské nemocnici sester?
Celkem tady pracuje celkem tři sta šedesát všeobecných sester, z toho dvacet porodních asistentek a dvacet dětských sester. Dál zaměstnáváme asistenty, laboranty, fyzioterapeuty, sanitáře a ošetřovatele.

Máte dostatek sestřiček?
Přestože každoročně odejde zhruba třicet sester, stačíme uvolněná místa pokrýt novými pracovníky. Ať už třeba z žen, které se vracejí z mateřské dovolené, nebo taky novými sestrami.

Proč utíkají?
Kvůli náročnosti se zájem o povolání zdravotní sestry snižuje. V budoucnu očekáváme nedostatek uchazeček. Systém vzdělávání se změnil a sestřičky s vysokoškolským vzděláním nebudou mít zájem o práci u lůžka. Někdy odcházejí také kvůli péči o děti. Mají zájem pouze o ranní směny, ale míst na jednosměnný provoz je velmi málo.

Odcházejí naše sestry do zahraničí?
Odchody do zahraničí jsou zatím spíš výjimkou, protože zdravotní sestřičky nemají příliš dobré jazykové znalosti. Ale vloni úspěšně složily jazykové zkoušky dvě sestry z chirurgického oddělení a nyní už obě pracují v arabských zemích.

Na kterém oddělení vyškovské nemocnice mají nejnáročnější službu?
Z pohledu poskytování základní ošetřovatelské péče je nejnáročnější ta o nepohyblivé a nesoběstačné pacienty. A na taková oddělení je těžší sehnat personál. Velmi náročné na psychiku je onkologické pracoviště. Zaměstnanci mají možnost poradit se s naším psychologem.

Chybí také mužský personál?
V současné době je velký problém s obsazením místa sanitářů, mužů. To je otázka absolvování sanitářského kurzu a taky peněz.