Nový univerzitní dalekohled nahradí původní dalekohled na Hvězdárně a planetáriu v Brně. Důvodem je jeho schopnost pozorovat vzdálenější objekty i lepší rozlišení. Astrofyzikům v Brně v pozorování brání také světelný smog.

„Původní univerzitní dalekohled pocházel z poloviny minulého století. Byl tak už nejen zastaralý, v centru města jsme se navíc potýkali s velkým světelným znečištěním, ke kterému přispívala i brněnská hvězdárna. Když jsme následně hledali možnosti, jak observační astronomii na Masarykově univerzitě zachovat, nejdříve jsme zamířili do Podyjí, kde byla ideální obloha na pozorování. V místě však chyběly inženýrské sítě i vhodná budova k provozu dalekohledu. Ždánická hvězdárna naproti tomu poskytuje pro studijní a vědecké účely dostatečné zázemí,“ uvedl astrofyzik Miloslav Zejda z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, která ve Ždánicích pořádá také výuku, semináře a v plánu má i praktika.

Svoji přezdívku největšího dalekohledu na Moravě si nový univerzitní dalekohled vysloužil díky většímu průměru zrcadla. Právě ten je u dalekohledu tou nejdůležitější vlastností. Čím větší je jeho průměr, tím více světla totiž na jeho plochu dopadne. Průměr zrcadla tak ovlivňuje nejen to, jak slabé, a tím i vzdálené objekty můžeme pozorovat, ale i jaká bude výsledná kvalita obrazu.

„Když budete mít velký bazén, nasbíráte více dešťové vody, než když budete mít malou skleničku. Stejně to funguje i u dalekohledů. Čím budete mít větší průměr zrcadla, tím více světla získáte a čím máte více světla, tím slabší objekty můžete pozorovat, přičemž o těch lze obecně říct, že jsou od nás ty vzdálenější. Druhá výhoda spočívá v tom, že čím větší máte průměr zrcadla, tím lepších rozlišovacích schopností dosáhnete. Zase to souvisí se světlem a fyzikou,“ vysvětlil Jan Janík, který na Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky působí jako odborný asistent.

S novým dalekohledem by výzkumníci měli oproti původnímu dosáhnout o třicet procent lepších výsledků. Vzhledem k většímu kontrastu s pozadím, které v malém městě na jihu Moravy není tak jasné jako v centru jihomoravské metropole, však odborníci odhadují i více. Dalekohled je přitom vybaven moderními přístroji, včetně robotického systému či kvalitní kamery, a umožňuje tak měřit jasnosti vesmírných objektů a zkoumat vlastnosti hvězd. Ovládat dalekohled je potom možné z libovolného místa na Zemi.

„Podobným systémem s možností vzdáleného ovládání jsou v současnosti vybaveny všechny moderní astronomické dalekohledy po celém světě, takže pokud máte k dispozici počítač s připojením na internet a víte jak, můžete provádět online pozorování například na Evropské jižní observatoři nebo právě na hvězdárně ve Ždánicích,“ popsal Zejda.

Dalekohled by měl sloužit v prvé řadě studentům, kteří budou dalekohled využívat při svých závěrečných pracích. S dalekohledem se však budoucí astrofyzici setkají už při výuce, a to v praktických předmětech, jejichž součástí je aktivní pozorování vybraných objektů a zpracování dat. V odborných aktivitách a měření však dalekohled pomůže rovněž vědeckým pracovníkům.

„Je to nepostradatelná součást výuky. Samozřejmě že dneska už můžeme některá data získávat z družic. Když si však měření provedete sami, získáte taková data, jaká chcete a kdy chcete. Pro výuku a výchovu budoucích astrofyziků je to tak velmi důležité,“ dodal Zejda.

Ždánice nebyly pro instalaci a uvedení do provozu největšího dalekohledu na Moravě vybrány náhodou. Astronomická činnost zde má bohatou tradici, která se datuje až do roku 1965. Majitelem Hvězdárny a planetária Oldřicha Kotíka je město, které ji odkoupilo v roce 2016 od soukromého vlastníka a od té doby ji modernizuje. Významným milníkem v rozvoji hvězdárny bylo mimo jiné právě navázání spolupráce s Masarykovou univerzitou.

„V současné době je na hvězdárně možné navštívit digitální planetárium nebo 3D aktivní projekci. Pozorovat lze nejen noční oblohu, ale pomocí slunečního dalekohledu i aktivitu Slunce. Dále zde máme výstavu hornin a minerálů a nabízíme také možnost zúčastnit se i vzdělávacích pořadů a vyzkoušet si různé pokusy. Toho rádi využívají žáci a učitelé z mateřských, základních i středních škol ze širokého okolí,“ sdělila ždánická starostka Kateřina Klapková.