Potvrzuje to například obyvatelka opatovického azylového domu z Prostějovska. „Toto je můj třetí. Byla jsem už v Prostějově a Jeseníku. A v mezidobí třeba v péči charity," svěřila se žena, která je odkázaná na žití v azylových domech kvůli nízkému důchodu.

Nemá tak na to, aby zaplatila kauci na nájemní byt. „Důchod mám pět tisíc korun. Od sociálky toho také moc nedostávám," dodala důchodkyně.

Že je ve Vyškově pro ženy, které se ocitnou ve špatné sociální situaci, problém najít bydlení, si myslí i vedení azylového domu. „Víme, že je jich dost, které střídají jeden azylový dům za druhým a procestují tak třeba celou republiku. I když se jim snažíme co nejvíc pomoci, sociální byty bohužel v našem okolí chybí," konstatoval ředitel Centra sociálních služeb Vyškov, které azylový dům provozuje, Zdeněk Leznar.

6bytů je k dispozici v opatovickém azylovém domě. Obsazené jsou teď tři. „Už ale evidujeme nové žádosti, dlouho prázdné nezůstanou," je si jistá pracovnice Alena Sigmundová.

O tom, že by se sociální byty určené třeba právě pro ženy a matky s dětmi v tísni měly ve městě vybudovat, prý s jeho vedením mluví dlouhodobě. „Řešili jsme to i na poslední schůzce, kterou jsme měli. Příslib jsme získali, ale dál se věc zatím nedostala," řekl Leznar.

Podle starosty Vyškova Karla Goldemunda ale město má několik bytů, které může pronajmout lidem v nouzi. A jak tvrdí, prý to tak i funguje. Nad výstavbou nových tak radnice neuvažuje. „Máme zhruba čtyři sta bytů, které můžeme pronajmout například i matkám s dětmi, které se dostaly do zoufalé situace. Nové stavět nebudeme. Nemáme na to peníze a myslím, že Vyškov víc takových bytů zatím ani nepotřebuje," vzkázal Goldemund.

Ženám v nouzi, které si během roku nedokáží najít nájemní bydlení, se tak pracovníci azylového domu snaží zajistit alespoň poradenství. „Některé naše klientky mají dluhy, potýkají se s exekucemi. Většina z nich má navíc děti. Kromě toho, že jim radíme třeba s tím, na jaký úřad se mají obrátit, se snažíme věnovat právě i jejich dětem. Pečovat o ně a ještě řešit problémy bývá pro některé nad jejich síly," podotkla asistentka pracující v azylovém domě Alena Sigmundová.

A ačkoliv se jedná o azyl, pobyt je zpoplatněný. „Maminky dávají myslím čtyřicet korun za dítě na den, za sebe pak asi neplatí tolik co já. Mě tady bydlení vyjde na sto dvacet korun denně. Sice to není nejlevnější, ale zase mám pokoj včetně sociálního zařízení a kuchyňky sama pro sebe, takže se to vyplatí," pochvaluje si klientka domu.